Büyükşehir Meclisi'nde kafalar karışık!

Konyaaltı Belediye Meclisi’nin ‘serbest kata’ ilişkin plan notu düzenlemesinin Antalya büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçmeden ilçe belediyesinin verdiği ruhsat meclis üyelerini rahatsız etti. AKP ve MHP’li üyelerin terk etmesi üzerine ertelenen Antalya Büyükşehir Meclisi’nin devam oturumda iki grup karara çekimser kaldı

Büyükşehir Meclisi'nde kafalar karışık!

Büyükşehir Meclisi'nde kafalar karışık!

 Antalya Büyükşehir Belediyesi (ABB) Meclisi’nin Pazartesi günü Konyaaltı’nda Fenix Yapı’nın projesine ilişkin ‘serbest kat’ tartışması ile ertelenmişti. 11 Ocak Pazartesi günü gerçekleştirilen mecliste oy kullanmayarak meclisi tıkayan AKP ve MHP grupları, dün mecliste aynı kararı onayladı. Ancak sonraki gündem maddeleri ile ilgili anlaşma sağlanamaması üzerine yine AKP ve MHP grubu meclis üyeleri meclisi terk etti. Meclis, 15 Ocak Cuma günü 14.30’a ertelendi.

Meslek odalarının ve basının çokça tartıştığı, ‘rant kavgası’ söylentileri üzerinden kamuoyunda yankı bulan Konyaaltı Belediye Meclisi’nin 3 Aralık 2020 tarih ve 134 sayılı kararı kapsamında, Konyaaltı’nda yer alan serbest kat tanımlı yapı adalarında kat yüksekliklerinin belirlenmesine ilişkin hazırlanan rapor tüm partilerce kabul edilmişti. Söz konusu kararı, geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleştirilen Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde kabul etmeyerek meclisi terk eden AKP’li ve MHP’li üyeler, 2 gün sonra gerçekleştirilen mecliste aynı maddeyi kabul etti.


TARTIŞMA YARATAN 31. MADDE KABUL EDİLDİ


Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi yine gergin anlara sahne oldu. Pazartesi günü mecliste gündemin 31. maddesi karara bağlanamamıştı. 31. Madde için karar yeter sayısının bulunamadığı mecliste daha sonra genel kurul katılım oylamasında da yeterli üye sayısına ulaşılamadığı için meclis ertelenmişti. 

AKP grubunun ‘anlaşılmadı’ dediği ve önceki meclisi terk ettiği maddeye ilişkin Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, açıklamada bulundu. 

Başkan Esen, şöyle konuştu: “31. Maddedeki konu o gün karar yeter sayısına ulaşılamadığı için karar verilememiş aşamada kaldı. Bununla ilgili tabii ki meclisin alacağı karar başımızın üzerindedir. Bu konuyla ilgili hatırlatmak istediklerim var. Geçen Şubat ayında 7221 sayılı bir yasa yayınlandı. Bu yasa ile coğrafi bilgi sistemleri ve imara ilişkin düzenlemeler getirildi. Getirdiği yeniliklerden biri de imar planlarında ‘H SERBEST uygulaması artık bundan sonra yapılamaz, bugüne kadar yapılan planlarda da eğer ki H SERBEST planına uygun yerler varsa bunların bir an önce sınırlarının belirlenmesi gerekir’ dendi. Kat serbestliğinin belirlenmesine ilişkin yüküm ise Temmuz 2020’de yürürlüğe girer diye bir maddesi vardı.


“YASAL DÜZENLEMENİN GEREĞİ”


Temmuz 2020’de yürürlüğe giren bu yasa ile belediyelere şu söylendi: Bölgenizdeki kat serbest parseller ile yükseklik belirtilmemiş parsellerin sınırlarının aslında yükseklik sınırlarının Temmuz 2021’e kadar belirleyin. Eğer Temmuz 2021 tarihine kadar belirlenmez ise bölgenizdeki kat yüksekliklerini bakanlık belirleyecek. Yani 31. Madde Konyaaltı Belediyesi’nin herhangi bir parsel, ada, adalar ve ya parsellere yönelik talebi değil Şubat 2020 tarihinde yayınlanan 7221 sayılı yasanın ilgili hükmü gereğince mecburen gündeme gelmiş bir konudur. Tıpkı Ekim ayında Muratpaşa Belediyesi’nin, Kasım ayında da Kepez Belediyesi’nin konularının geldiği gibi…


“KOMİSYON DEĞİŞTİREREK KABUL ETTİ”

Bu maddede şu vardı; Konyaaltı’nı üç bölgeye ayırmıştı. Planlaması 19999 senesinden önce yapılan A1 bölgesi, planlaması 19999 senesinden sonra yapılan A2 bölgesi ve içerisinde ticaret dışında hiçbir konut alanının olmadığı serbest bölgenin, çevre yolunun deniz tarafında kalan kısmının bulunduğu bölgeler… Bu bölgelerle ilgili bizim Konyaaltı Belediyesi Meclisi’nden gönderdiğimiz kararda İmar Komisyonu bir değişiklik yapmayı önerdi. Biz de kabul ettik. Bu konu komisyondan buraya tüm partilerin oy birliği ile Büyükşehir Meclisi’mize gelmiştir. Fakat maalesef AKP grubunun çeşitli nedenleriyle karara bağlanamamıştır. Konunun yeniden görüşülüp görüşülmeyeceği, önümüzdeki aya sarkıp sarkmayacağı hususunda meclisi takdiri söz konusudur. Bu madde kimi belediyelerde gündeme gelen, kimilerinde gelmeyen ancak tüm ilçe belediyelerini ilgilendiren bir yasal zorunluluktur. Bu düzenleme ile Konyaaltı’nda 189 adadaki yaklaşık bine akın parsele yükseklik sınırı getiriliyor. Bu konu bizim tercihimiz değil yasal zorunluluktur.”


NEDEN BİR BÖLGEYE RUHSAT VERİLDİ?


AKP Grubu adına söz alan Ali Çetin, Semih Esen’in sözlerinin tamamını onayladı. Çetin, söz konusu meclisi terk etme durumunun bilgi almak istedikleri halde Esen’in mecliste bulunmaması üzerine oy kullanmadıklarını ifade etti. Çetin’e göre söz konusu bölge ile ilgili spekülasyon oluşsa da ‘rant kavgası’ söylentisi gerçeği yansıtmıyor. Şubat 2020’de çıkan yasa sonrası hiç bir belediyenin ruhsat vermemesine karşın Konyaaltı’nda böyle bir durumun yaşanmasına dair soru işaretleri oluştuğunu hatırlatan Çetin, “Bölgenin içerisinde bir noktaya mahsus, neden yalnızca buraya ruhsat verildiği ve ruhsat tarihinin ne olduğu gibi bir takım meselelere dair bilgi almak istediğimizde bu bölgenin tam ticari olduğu ve AVM’nin olup olmayacağı ile ilgili de belirsizlik olduğu gibi muğlak ifadeler kullanılan bir meclis yaşadığımız için önceki meclisi terk ettik. Karşı çıktığımız durum maddenin içeriği değil maddeye dair yeterli açıklamanın Esen tarafından yapılmamasıydı” dedi.


“ÖNCE REDDETTİK, SONRA KABUL ETTİK”

Çetin’in sözlerine yanıt veren Konyaaltı Belediyesi başkanı Semih Esen şu ifadeleri kullandı: “İlgili firma ilgili parsele yasa çıkmadan önce başvurdu. Bugünkünden daha yüksek bir kattı. Biz bunu belediye olarak değerlendirdiğimizde bölgedeki emsalleriyle karşılaştırıldığında aşırı fark oluşacağını yazılı olarak belirtmemiz üzerine ilgili firma projede değişikliğe gitti. Zemin artı 16 kat olarak belediyemize başvurdular. Bir belediye, projenin koşulları yerine getirdiği durumlar sağlanırsa sonsuz yetki sahibi değildir. Biz vatandaşı mağdur etmemek adına ilk ruhsat başvurusunu reddettik. İkinci ruhsat başvurusu zemin artı 16 kattı ve kabul ettik. Mimoza Evleri, zemin artı 11 kat ve karşısındaki binalar zemin artı 14 kat olarak görülüyor. O bölgede 20’ye yakın bu şekilde bina mevcut. Oradaki inşaat ruhsatı doğru mu verildi, yanlış mı verildi, bunlar tartışılabilir. Son söz idarenindir. Bölgesiyle nispetsiz bir ruhsat verilmemiştir.”


ÇED RAPORU VAR MIYDI?


 AKP adına söz alan Kepez’den Meclis Üyesi olan Hasan Cumhur Göncü, “7221 sayılı kanuna göre gerekli düzenlemeleri yaptık. İmar Komisyonu bu konuları enine boyuna paylaştı. Konyaaltı’ndaki K3 bölgesinin ilgili alan ve yanındaki kooperatiften oluştuğu görülüyor. Onay verilen bu projeye daha sonra sosyal medyadan takip ettiğimiz üzere dava açıldığını gördük. Ruhsat tarihini sorduğumuzda da doyurucu bir cevap alamadık. ÇED raporu var mıydı, merak ediyoruz” dedi.

TÜTÜNCÜ: KAFALAR KARIŞIK


Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü ise söz konusu arazinin herhangi bir projede herhangi bir firmayla birlikte anılamayacağını, bir dava konusu olduğunu savundu. Tütüncü, söz konusu meselede belediye meclis üyelerinde bir kafa karışıklığı olduğunu iddia ederken, Kepez Belediyesi’nin söz konusu kısıtlayıcı yasanın çıkması sonrası herhangi bir ruhsat vererek AKP tarafından yanlış olarak görülen bir adımı atmadığını aktardı.

 

AKP VE MHP ÇEKİMSER KALDI!

31. Madde AKP’li ve MHP’li üyelerin çekimser oy kullanması ile birlikte oy çokluğu ile kabul edilirken, 36. maddeden 42. maddeye kadar olan maddeler AKP ve MHP’li üyelerin olumsuz oy kullanması ile birlikte oy çokluğu ile komisyondan geldiği haliyle kabul edildi. 43 ve 44 numaralı gündem maddeleri tüm partilerin oybirliği ile kabul edilirken, 45. madde ve sonrası, Plan ve Bütçe Komisyonu’na bırakılması istendi. AKP ve MHP grupları, söz konusu gündem devrine ilişkin yeterli açıklamaların yapılmadığını ve kalan maddeleri de tartışmak gerektiğini savunurken, meclisin devam oturumunun 15 Ocak Cuma günü saat 14.30’da gerçekleştirilmesine karar verildi.

Nizamettin ÖZMEN


Yorum Yap