Yaşam Boyu Onur Ödülü Çığ’a

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, geleneksel olarak her yıl belirlenen ‘ Önder Kadın Ödülleri’ kapsamında 2020 Yılı Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü 107 yaşındaki ünlü Sümerolog, araştırmacı yazar Muazzez İlmiye Çığ’a sundu.

Yaşam Boyu Onur Ödülü Çığ’a

Yaşam Boyu Onur Ödülü Çığ’a


Ödül töreni, Muazzez İlmiye Çığ’ın Mersin’deki evinden bağlanarak tüm Türkiye’deki dernek şubelerinin, Genel Başkan ve Genel Merkez yönetiminin zoom ortamında katılımıyla gerçekleştirildi.

Ödül, Çığ’a Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği adına, Mersin Şube Başkanı Şerife Arıcı Yıldız tarafından takdim edildi.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Hülya Yüksel tören sırasında yapmış olduğu konuşmasında şunları ifade etti;

“Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği olarak, 2008 yılından itibaren her yıl çağdaş Türk kadınını ülkemizde ve dünyada en iyi şekilde temsil eden kadınlara Önder Kadın Ödülü verilmektedir.

Birinci Dünya Savaşı’nda  doğumunuzla başlayan yaşam  yolculuğunuzda Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin kuruluşu, Atatürk devrimleri olmak üzere Türkiye tarihinin en önemli anlarına tanıklık ederek Atatürk’ün hatırasını yaşatan tam bir Cumhuriyet kadını olmanız, Cumhuriyetin ilk kurumlarından Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin ilk mezunlarından olup, mesleğinizi en iyi şekilde icra ederek, Sümerler’i günümüze tanıtan Sümerolog kimliğinizle tarihte iz bırakmanız ve kelimelerle ifade edilemeyecek çalışmalarınızla ülkemizde ve dünyada Türk kadınını en iyi şekilde temsil ettiğiniz için, Genel Merkezimiz ve 26 Şubemizin oyları ile ‘2020 Yılı Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün şahsınıza verilmesi uygun görülmüştür.“

Mersin Şube Başkanı Şerife Arıcı Yıldız: “Bugün Derneğimizin bu değerli ödülünü kentimizde yasayan ve şubemizin onursal üyesi olan sayın Muazzez İlmiye Çığ’a takdim etmekten büyük onur duyuyoruz.

Her insan doğar yasar ve ölür, ancak bunlardan bazıları yaşam yolculuğunda yaptıklarıyla yasadıkları zamana mekana ve taşıdıkları kimliğe değer katarlar.

Sayın Çığ, Cumhuriyetin aydınlanma meşalesini Atatürk’ten alarak bugünlere taşımış o aydınlanırken aydınlatmış, bilimi ve bilgiyi cesaretle paylaşmış ve savunmuş, yasamı ve eserleriyle yaşadığı zamana , ülkemize ve kadın kimliğine değer katmış bir kadın olarak örneğimiz olmuştur.

Onu, bu onurlu yasam yolculuğu için kutluyor, ödülünü Derneğimiz adına takdim ediyoruz .”

Muazzez İlmiye Çığ ise konuşmasında, bu ödül için Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’ne teşekkür etti. Ödül kadar hatırlanmanın ve aydınlanmanın sürdürülmesinin çok değerli olduğunu belirtti.

Şuanda Cumhuriyet devriminin sonuçları yönünden, devrimin en yüksek döneminin yaşandığını, kadınların kendisinin üniversiteye başladığı dönemde çoğunluğunun okur yazar dahi olmadığını, Atatürk’ün devrimleriyle eğitime erişerek meslek sahibi olduklarını ve aydınlandıklarını, ekonomik ve sosyal güce sahip olduklarını, bu nedenle kız çocuklarının okumasının ve eğitimlerinin desteklenmesinin büyük önem taşıdığını, bu nedenle Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin kadınların üniversite eğitimini desteklemesinin ve verdiği bursların çok önemli olduğunu ifade etti.

Çığ, başarısının sırrının çok çalışmak ve çok okumak olduğunu belirtmiştir. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Atatürk tarafından hangi sebeple ve hangi şartlarda açıldığını, üniversiteye nasıl kaydolduğunu, nasıl okuduğunu ve çalışma hayatını kesitlerle anlattı.

Kadınlara ve bursiyer üniversitelilere haklarını savunmaktan ve almaktan hiç bir zaman vazgeçmemelerini, bunun için hiç çekinmeden mücadele etmelerini öğütledi.

Haber Merkezi Yorum Yap