Demre Devlet Hastanesi C grubu statüsünde

Demrelilerin uzun zamandır beklediği karar Sağlık Bakanlığı tarafından alındı. D grubunda yer aldığı için birçok branşta hizmet veremeyen Demre Devlet Hastanesi, C grubu hastane statüsüne getirildi. Demre Devlet Hastanesi’nde olmayan branşlarda tedavi olabilmek için Antalya merkezine veya farklı ilçelere gitmek zorunda kalan Demreliler artık kendi ilçelerinde tedavi olabilecek

Demre Devlet Hastanesi  C grubu statüsünde

Demre Devlet Hastanesi C grubu statüsünde

Demre Devlet Hastanesi D grubu hastane rolünde olduğu için ortopedi, göz hastalıkları, kulak burun boğaz gibi branşlarda hizmet veremiyor, bilgisayarlı tomografi, MRG gibi görüntüleme cihazları bulunmuyordu. Demreliler de bu branşlarda sağlık hizmeti alamadıkları için Antalya merkezindeki hastanelere, Finike ya da Kumluca Devlet Hastane’sine gidiyordu.

 Yılda 40 bin hasta farklı hastanelere gidiyor

Son bir yıl içinde 40 bin hastanın, Demre Devlet Hastanesi’nde olmayan branşlarda tedavi olmak için farklı hastanelerde tedavi olduğu belirlendi. 2019 yılında sadece Finike ve Kumluca’da bulunan hastanelere poliklinik başvurusu yapan Demre nüfusuna kayıtlı hasta sayısının 29 bin 337 olduğu tespit edildi. Demrelilerin yaşadığı sorun Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar ile son buldu. Bakanlığın kararı ile Demre Hastanesi C grubu hastane rolüne getirildi. Böylece Demreliler farklı hastanelere gitmek zorunda kalmayacak.

 

Milletvekili Çokal: “Sorun çözüldü”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan doktor AKP Milletvekili doktor Tuba Vural Çokal “Demreliler uzun zamandır bazı branşlarda hizmet alamıyor, devlet hastanemiz de hizmet verememenin sorunlarını yaşıyordu. Demre Devlet Hastanesi’nde geçtiğimiz ay yaptığımız toplantıda bu konu da gündeme geldi. Başhekimimiz ve hastane yönetimimiz ile durumu görüştük. Bir an önce sorunun giderilmesi için çalışmalara başladık. Bakanlığımız ile görüştük. Sağlık Bakanlığımız 21 Ekim tarihinde aldığı karar ile sorunu sonlandırdı. Demreliler artık farklı ilçelere gitmek zorun kalmayacak” dedi.

 

“Branşlar hızla hizmet vermeye başlayacak “

Dönüşümün hiç sorun yaşanmadan hızla gerçekleşeceğini ifade eden Dr. Çokal “Demre Devlet Hastanesi, C grubu rol için tüm imkanlara ve yeterliliğe sahip. Görüntüleme hizmetlerinin yapılacağı odalar bile ayrılmış durumda. Bundan sonra kadro ve personel atamaları hızla yapılacak ve Demrelilere birçok branşta sağlık hizmetleri verilmeye başlanacaktır. Yaptığımız görüşmeler sonrasında hızla harekete geçen Sağlık bakanımız Fahrettin Koca’ya, her zaman yanımızda olan Dış İşleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na, Milletvekili arkadaşlarıma, Demre İlçe Başkanımız  Bayram Arıcı’ya özellikle de bu süreci başından sonuna kadar takip eden Demre Devlet Hastanesi Başhekimimiz Ceren Bilge’ye teşekkür ediyorum” diye konuştu. İHA


Yorum Yap