‘Sarı zarf’ teklifi

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği’nden bazı Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerine gelen ve ‘sarı zarf’ diye nitelenen soruşturma konusu, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündem oldu. MHP Grubu, bundan sonra komisyon raporlarına uzman görüşü eklenmesini istedi

‘Sarı zarf’ teklifi

‘Sarı zarf’ teklifi

Antalya Büyükşehir Belediyesi olağan Ekim ayı devam meclis toplantısı dün saat 14:30’da Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu’nun başkanlığında Meclis Salonu’nda yapıldı. 56 Gündemli toplantıda 3 gündem maddesi tartışmaya sebep oldu. Meclise damga vuran bir diğer olay ise geçmiş dönem meclisinde bir imar maddesine oy veren bazı üyelere, İçişleri Bakanlığı tarafından sarı zarf gönderilmesi oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı devam meclisinin 14’üncü gündem maddesindeki kiralama hakkında Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya açıklama yaptı. Kocakaya, “2019 yılının Ağustos ayında 14. maddede geçen, ihale yöntemi ile Demre Belediyesi’ne kiralanmış alan, daha önce Milli Emlak üzerinden Antalya Büyükşehir Belediyemize tahsis edilirken bahsi geçen alanın alt kiralama hakkı mevcuttu. Fakat ihalede unutulmuş olacak ki alt kiralama hakkı şu an yok. Demre Belediyesi’ne alt kiralama hakkı verilmemiş. Bizim önceliğimiz Demre’de ekonomiyi geliştirebilmek. Bu alanı bizden kiralamak isteyen esnaflarımız var. Biz de o yüzden meclisimize alt kiralama hakkı için başvurduk” dedi. Kocakaya’nın açıklamasının ardından 14. madde ‘alt kiralama hakkı’nın encümene verilmesi hususunda değiştirilerek oylandı ve oy birliği ile kabul edildi.

SOSYAL TESİS ALANINA

Gündemin 51. maddesinde; Muratpaşa Belediyesi sınırları içinde yer alan Sedir Mahallesi, 646 ada 43 parselin ‘Sosyal Tesis Alanına Dönüştürülmesi’ne ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ile ilgili ‘olumsuz’ görüş bildiren İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu görüşüldü. CHP ve İYİ Parti komisyon kararına karşı, teklifin uygun olduğu görüşüyle, raporun reddi yönünde oy kullandı. Söz konusu teklif oy çokluğuyla, AKP ve MHP oylarına karşın kabul edildi.

ELMALI’YA VE GAZİPAŞA’YA RET

Gündemin 52’inci maddesinde Elmalı Belediye Meclisi’nin 06.02.2020 tarih ve 15 sayılı kararı ile uygun bulunan, Gündoğan Mahallesi 39, 278, 308, 412, 413, 439, 440, 441 ve 442 ada ve çevresinin yeniden düzenlemesine ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile 53’üncü maddesindeki Gazipaşa Belediye Meclisi’nin 05.02.2020 tarih ve 10 sayılı kararı ile uygun bulunan, İstiklal Mahallesi 351 ada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 parsellerin “Konut Alanından” “Ticaret - Turizm Karma Kullanım Alanına” dönüştürülmesine ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği AKP ve MHP’nin ret oylarına karşın, oy çokluğu ile kabul edildi.

TEKNİK GÖRÜŞ BİLDİRİLSİN!

Toplantıda MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, “Geldiğimizde sarı zarflarla karşılaştık. Geçmiş dönemde yaptığımız oylamalardan dolayı zarf geldi. Bununla ilgili belediyemize dilekçe yazdım. Bize komisyon kararları geliyor, ‘komisyon uygundur, uygun değildir’ deniliyor. Neye göre uygun, neye göre uygun değil bilmiyoruz. Arkadaşlarımızın hiçbiri imarcı falan değil. Dilekçede de belirttim. Bundan sonraki komisyon kararlarının altında uzman kişilerin, belediyenin teknik kadrosunun görüşünün belirtilmesini istiyorum. Belediyemizin bunu yapabileceğini inanıyorum” dedi. Konuyla ilgili Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu ise “Aynı sarı zarfı ben de dün cebime koydum. Bu konuyla ilgili arkadaşlar daha titiz çalışma yapacaklardır” dedi.   

Yasin SALİHOĞLU


Yorum Yap