Bilirkişiler ‘Ruhsat verilemez’ dedi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday İbradı’nın Karamıklı Yaylası’nda sedir katliamı ile açılmak istenen mermer ocağına ilişkin süren davada, bilirkişilerin raporları belli oldu. İbradı Belediyesi’nin açtığı davada bilirkişiler mermer ocağının bölgeye her açıdan zarar vereceğini belirtti.

Bilirkişiler ‘Ruhsat verilemez’ dedi

Bilirkişiler ‘Ruhsat verilemez’ dedi

 

CHP’li İbradı Belediyesi’nin avukatı Münip Ermiş, Karamıklı mevkiinde yapılması planlanan mermer ocağına verilen 10 yıllık işletme izni ve ruhsatının iptali için açılan ve Antalya 3. İdare Mahkemesi’ndeki süren davada keşif sonucunun belli olduğunu duyurdu. Ermiş, “İbradı/Karamıklı'da ruhsat verilen mermer ocağı için öğretim üyesi bilirkişiler yeni sundukları 46 sayfalık  raporda, mermer ocağının jeolojik, orman varlığı, su kaynakları, endemik türler başta olmak üzere her açıdan bölgeye ağır zarar vereceğini söylüyor. Maden Dairesi buna rağmen;  her başvurana bölgede ruhsat vermeye devam ediyor” dedi.


Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Ruhsat İşleri Genel Müdürlüğü tarafından NAYA Mermer Sanayi Madencilik’e 10 yıl süre ile 6 Ağustos 2019 tarihinden geçerli olmak kaydıyla işletme izni ve ruhsat verilmişti.

Ziya Nur SEZEN 


Yorum Yap