Manavgat ayakta!

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930’da yapımı için düğmeye bastığı Manavgat’ın hayali liman projesine, golf engeli çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri Projesi alanını da içine alan bir golf sahası projesi yaptı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Halkın ve denizcilik sektörünün önemli bir hayali, 4 kişinin rantından yüksektir” derken, meslek odaları da konunun takibinde.

Manavgat ayakta!

Manavgat ayakta!


Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Ulualan bölgesindeki 4 ayrı golf sahası projesini kamuoyuna duyurmuş, Manavgat ve Antalya denizcilik sektörüne  büyük katkı yapacak olan 499 dönümlük Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri Proje alanının da bu projeye dahil edildiğini açıklamıştı. Başkan Sözen o dönem Manavgat halkı ve STK'larla 4 kez toplantı yapmış, vatandaşların Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri Projesi'nin kaldırılmasına karşı olduklarını bildirmişti. Başkan Sözen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yapılan Side 2. Nolu Turizm Merkezi Kızılağaç Bölgesi 2. Etap Uygulama Planı’ndan Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri'nin çıkarılması için de talepte bulunmuştu.

Konu geçtiğimiz günlerde Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sözkonusu golf sahasıyla ilgili planlarından Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri'nin çıkarılması başvurusunun reddedilmesiyle yeniden gündeme geldi. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, bu hafta sivil toplum örgütleriyle konuyu masaya yatıracaklarını kaydetti. Manavgat için böyle önemli bir konunun ortak akılla planlanması gerektiğine vurgu yapan Başkan Sözen,  “Profesyonel insanlarla tartışarak, yarışma projeleriyle, bakanlıklarla ve STK'larla beraber hareket edilerek planlanma yapılması gerekirdi” dedi.

Edinilen bilgiye göre Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Manavgat Belediyesi ve bazı STK’lar konuyu yargıyı taşıdı.

Songül BAŞKAYA

 


Yorum Yap