5 Nisan’ı kutlamıyorlar

Antalya Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

5 Nisan’ı kutlamıyorlar

5 Nisan’ı kutlamıyorlar

Antalya Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Baro Başkanı Polat Balkan tarafından yapılan açıklamada yargı denetimsiz iktidar, savunmasız yargı hayallerinin kurulduğunu, yargının bağımsız ve tarafsızmış gibi bile davranamadığını, yargıya duyulan güvenin tarihin en dip seviyesine düştüğünü söyledi. Başkan Balkan, devletin hukuktan, yargının da adaletten kopuşa sürüklendiğini, hukuksal ve yargısal süreçlerde savunmanın yok sayıldığını, avukatların ekonomik ve mesleki hiçbir sorununa, bilerek ve isteyerek, hiçbir ciddi ve kalıcı çözüm üretilmediğini belirtti. 

Balkan, “Avukatların bilerek ve isteyerek ekonomik ve mesleki çöküşün eşiğine getirildiğini, avukatlık mesleğine ve avukatlara yönelik saldırıların her geçen gün daha da yoğunlaştığını, bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüse bağlı Covid-19 küresel salgınının yıkıcı sonuçlarından en çok etkilenen mesleklerden birinin de avukatlık olduğunu biliyor, görüyor ve yaşıyoruz. Bu gerçekler karşısında 5 Nisan Avukatlar Günü"nü kutlamıyoruz” dedi. 

KORKMADIK! KORKMAYACAĞIZ! 

Balkan açıklamasını şöyle tamamladı: “Hakikate giden tek bir yolu açan Avukatlar olarak haklı ve onurlu bir tarihe sahibiz. Tarihimizden ve saygınlığımızdan asla ödün vermeyiz. Anayasal hukuk düzenine, Laik Cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine yönelik saldırılar karşısında korkmadık, korkmayacağız; susmadık, susmayacağız! Yaşasın Hukuk, Yaşasın Savunma, Yaşasın 5 Nisan!” 

Haber Merkezi
Yorum Yap