Emekçi açlığa mahkum!

Açlığa ve yoksulluğa ‘dur’ demek için Attalos heykeli önünde eylem yapan Birleşik Kamu İş üyeleri, AKP iktidarının Türkiye’yi içine soktuğu ekonomik kriz nedeniyle emekçilerin temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma geldiğini savundu.Eylemde Birleşik Kamu İş üyeleri tarafından maaş bordroları yakıldı.

Emekçi açlığa mahkum!

Emekçi açlığa mahkum!

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu İş) Antalya İl Temsilciliği açlığa ve yoksulluğa dur demek için Attalos heykeli önünde eylem yaptı. Yapılan basın açıklamasında 2019 yılında ekonomik krizin doruğa ulaştığı ve yıkıcı etkilerinin en ciddi şekilde hissedildiği yıl olarak geride kaldığı hatırlatıldı. Kamu Emekçilerinin ve emeklilerin yıllık zam oranlarının çarpıtılan rakamlara göre belirlendiğine vurgu yapılan açıklamada, “AKP iktidarı gerçeği yok sayarak rakamları küçültmekle uğraşırken, eriyen maaşlar, artan borçlar, artan işsizlik, gıda ve enerji fiyat artışları emekçilerin gerçek gündemi olmuştur. AKP iktidarının; Türkiye’yi içine soktuğu ekonomik kriz ve sebep olduğu toplumsal çürüme açıktır. Emekçiler; temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma getirilmiştir. TÜİK’in konut, gıda, içecek gibi kalemlerle derlediği ve enflasyonu hesaplamada kullandığı verilerde, oynama yaptığı açıktır. Resmi olarak açıklanan enflasyon rakamı ile emekçilerin cebine yansıyan enflasyon rakamı arasında ciddi bir uçurum vardır.

Krizin etkilerini görmezden gelen iktidar yetkilileri geçtiğimiz yıl içerisinde ekonomik krizin bedelini milyonlarca çalışana ve yurttaşa ödetmiştir. Ekonomide sözde büyüme ve toparlanma söylemlerine rağmen yurttaşların yaşam standartları gün geçtikçe daha da kötüye gitmiştir” denildi.

4+4 ZAMMA MAHKÛM EDİLDİK

Açıklamada; iktidarın, resmi enflasyon ve işsizlik oranlarındaki düşüş iddialarına karşılık gerçeklerin tam tersi olduğu da ifade edilerek şöyle denildi: “Türkiye 2020 yılının ilk günlerinde çift haneli işsizlik oranları ve çift haneli enflasyon oranları ile karşılaşmıştır. Son bir yılda TÜİK verilerine göre gıda yüzde 20 oranında zamlandı. Çarşıda, pazarda, marketlerde ve alışverişin yapıldığı tüm noktalardaki fiyatları göz önüne aldığımızda 2019 yılının son ayına gelindiğinde gıda harcamaları bu verilerin aksine yüzde 42’yi bulmuştur. Türkiye’de yoksulluk sınırı 9 bin TL’yi aşarken Memurların yüzde 80’i yoksulluk sınırı altında geçim savaşı vermektedir. Hükümet 2019 yılında kamu emekçilerinin yaşam standartlarını göz önüne almayarak yüzde 4+4 zamma mahkûm etmiş, kamu emekçilerine hakları olan ücret artışını vermemiştir. 2020 yılı için TÜİK verilerini yüzde 11,84 olarak açıklamışsa da bu oran, emekçileri ve yurttaşları biraz daha yoksulluğa itmiştir. İktidar bu süreçte yine veriler ile oynamış, kağıt üzerinde enflasyon oranlarını düşük göstermiştir. İktidar enflasyon oranını ülkenin içerisinde bulunduğu duruma göre değil kendi isteğine göre belirlemiştir.”

EMEKÇİ AÇLIĞA TERKEDİLDİ

“2020 yılı için yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 1,5’lik enflasyon farkının verilmesi, memur ve memur emekli maaşlarına toplamdayüzde 5,5 oranında yapılan zam sefalet ve açlık zammından başka bir şey değildir” denilen açıklamanın sonunda şu görüşlere yer verildi: “Lüks ve şatafata doymak bilmeyen iktidar yetkilileri, kendi rahatları için, milyonlarca kamu emekçisini açlığa terk etmektedir.Yine 2020 yılı için kendi alacağına yüzde 22,5 zam yapan devlet 7 milyondan fazla asgari ücretliye yüzde 15 zammı layık görmüş üstüne dalga geçer gibi asgari ücretli yurttaşa günlük 10 TL zammı reva görmüştür.Sonuç olarak 2019 yılında kamu emekçisinin payına; yoksulluk, açlık, sömürü ve güvencesizlik düşerken 2020’de de ne yazık ki kamu emekçilerini aynı kader beklemektedir.Bu bakımdan biz kamu emekçilerine dayatılan sefalet ücretine karşı, yüksek vergilere, zamlara, güvencesizliğe ve geleceksizliğe, sendikal baskılara karşı,topyekün mücadele edeceğimizi, hem emeğimize hem cumhuriyetimize sahip çıkacağımızı, bize dayatılan bu sefalet düzenine son vereceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.”

Basın açıklamasının ardından Birleşik Kamu İş üyeleri tarafından maaş bordroları yakıldı.Kubilay ELDEMİRCİ

 

                                                                                                             

                                                                                             

 

 


Yorum Yap