UYSAL:TADİLATI SAVUNDU

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Büyükşehir Meclisi’nde reddedilen ancak hem vatandaşların kendi mülklerini kullanabilmesini hem de kamuyu milyonlarca liralık kamulaştırma yükünden kurtaracak düzenlenmenin rant yolunun kapalı olduğunu belirterek, “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali açıklamalarla karşı karşıyayız” dedi.

UYSAL:TADİLATI SAVUNDU

UYSAL:TADİLATI SAVUNDU

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, düzenlediği basın toplantısıyla Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla alınan, kamu kurum ve kuruluşlarını 2 milyar 70 milyon liralık bir kamulaştırma sorunuyla baş başa bıraktığını iddia ettiği kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Uysal, reddedilen düzenlemenin Muratpaşa’da,Antalya Belediyesi döneminde yapılan imar planlarıyla kamu kurum ve kuruluşlarının kullanımı için ayrılan ancak ilgili kurumlarca gerekli iş ve işlemler gerçekleştirilmeyen yaklaşık 986 futbol sahası büyüklüğünde 1 milyon 35 bin metrekare alanı ilgilendirdiğini ileri sürdü.

ZARARIN ÖNÜNE GEÇMEK İSTEDİK

Mahalle aralarında mezbelelik bir halde bulunan birçoğu işlevsiz alanların kamuya maliyetinin yaklaşık 2 milyar 70 milyon lira olduğunu kaydeden Uysal, “Böylesine büyük kamulaştırma yükünü hafifletmek için Muratpaşa Belediye Meclisi, ilk adımı Haziran ayında atmıştı.Bu amaçla hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notu değişikliği, mecliste kabul edildi. Kabul edilen bu değişiklikle,Muratpaşa sınırlarında hem vatandaşların mülkiyet haklarını kullanabilmesi hem de kamu kurum kuruluşlarının uğradığı haksız kamulaştırma külfetini en aza indirerek kamu zararının önüne geçmek hedeflenmiştir” diye konuştu.

TİCARİ VE KONUT ALANI YOK

Uysal, ilgili değişikliğin kabulünün ardından yasal süreçlerin işlediğini ve plan notu değişikliklerinin son kez değerlendirmek ve geçerlilik kazanmak üzere Büyükşehir Meclisi’ne sevk edildiğini vurgulayarak, “10 Ocak Cuma günü toplanan Büyükşehir Meclisi’nde AKP, MHP ve İYİ Parti’nin oy çokluğuyla söz konusu düzenleme reddedildi.Düzenlemeyle özel kullanımı mümkün olmayan resmi kurum, belediye hizmet alanı, kütüphane, PTT, polis karakolu ve benzeri kamu kurumlarının kullanacağı alanlar, sadece belli amaçlar için kullanıma açıldı. Yani iddia edildiği üzere ticari ve konut alanları oluşturma gibi bir durum yok ve olmayacak da” dedi.

PLAN NOTLARI ÇOK AÇIK

Başkan Uysal, plan notlarında çok açık şekilde yer aldığı üzere söz konusu düzenlemeyle bu alanların maliklerince kullanımının ancak kreş, yurt, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, yaşlı ve engelli bakımevi, rehabilitasyon merkezi, toplum merkezi, şefkat evleri olarak sınırladığını hatırlattı.Uysal, şöyle devam etti: “Plan notlarında maliklerin imar plan değişikliği teklifini sadece bu fonksiyonlar için sunabileceği de ayrıca belirtiliyor. Bununla birlikte söz konusu alanlar için yeni bir emsal ve yapılaşma koşulu belirtilmezken çevre emsal ve yapılaşma konuşlarının aşamayacağı yine plan notlarında yer alıyor. Ayrıca bu alanlarda yapılacak imar düzenlemesinde, ilgili kurumların ‘olumlu’ görüşü ve projeler hakkında ‘uygunluk’ görüşünün bulunması da şart olarak plan notlarında yer alıyor.”

RANTIN YOLU KAPALI

Uysal, Muratpaşa Belediyesi olarak yaptıkları düzenlemenin iddiaların aksine, sosyal donatı alanlarının konut veya ticarete dönmesinin yolu kapattığını ve sosyal donatı dengesini koruduğunu iddia etti. Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Düzenleme bu kadar açıkken ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırır’ şeklinde açıklamalarla karşı karşıya kalıyoruz.Bu düzenlemeye ret vererek asıl yapılmak istenen Muratpaşa’nın bu yüksek hizmet ortalamasını bozmaktır. Ama başaramayacaklar.”

Başkan Ümit Uysal, gazetecilerin sorusu üzerine askı sürecindeki planlara itiraz edenlerden birinin Muratpaşa AKP İlçe Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Evcin olduğunu da sözlerine ekledi.Kubilay ELDEMİRCİ

 

 


Yorum Yap