Her türlü şiddete HAYIR!

Görevi başında katledilen Dr. Aynur Dağdemir’i anmak için Antalya Tabip Odası’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, bıçaklanarak katledilen Dr. Aynur Dağdemir’in, hem kadına yönelik hem de hekime yönelik şiddetin kesişme noktası olduğu belirtildi.

Her türlü şiddete HAYIR!

Her türlü şiddete HAYIR!

Türk Tabipler Birliği (TTB) üyeleri, kadına yönelik şiddeti kınadı.Antalya Tabip Odası’nda bir araya gelen sağlık çalışanları, 2019 yılının ilk 10 ayında gerçekleştirilen suçlara dikkat çekti.Açıklamada, erkeklerin yılın ilk 10 ayında en az 284 kadını öldürdüğü, 42 kadına tecavüz ettiği, 485 kadını seks işçiliğine zorladığı, 217 çocuğu istismar ettiği, 513 kadına ise fiziksel şiddet uyguladığı vurgulandı.Açıklamada, “Tüm bunlar olurken Adalet Bakanlığı kadın cinayetleri ve çocuk istismarı ile ilgili son 15 yıllık veri kaynağını, Aile Bakanlığı da kadına yönelik şiddetle ilgili raporları gizledi”denildi.


19 KASIM’I UNUTMADIK

Açıklamada, Antalya Tabip Odası sekreterinin eşi tarafından bıçaklanarak katledilen Dr.Aynur Dağdemir’in, hem kadına yönelik hem de hekime yönelik şiddetin kesişme noktası olduğunu vurgulanarak, her 19 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da Dağdemir’in anıldığı kaydedildi.  TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu da “Kadın düşmanı ve erkek egemen zihniyete dayalı devlet politikalarına,AKP hükümeti döneminde hızla artan kadın katliamlarına ve kadına yönelik her türlü şiddete ve haksız tahrik indirimlerine karşıyız” açıklaması yaptı. Sinem DOĞAN

 


Yorum Yap