Kentin imar yönetmeliği ortak akılla şekillenecek

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kendi dinamikleri olan ve özel imar uygulamalarına imkân sağlayacak olan Antalya’ya ait özgün bir imar yönetmeliğinin hazırlanması için düğmeye bastı. 19 ilçe belediyesinin ve meslek odalarının da katkı koyduğu imar yönetmeliği ortak akılla şekillenecek.

Kentin imar yönetmeliği  ortak akılla şekillenecek

Kentin imar yönetmeliği ortak akılla şekillenecek

2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan tüm Türkiye genelinde uygulanacak Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesiyle mevcuttaki Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği yürürlükten kalktı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı’nın organizasyonunda kent bütününde 19 ilçe belediyesinin temsilcileri ile Mimarlar Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Jeoloji ve Jeofizik Mühendisleri Odası’nın katılımları ile İmar Yönetmeliği çalışması başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, bu kapsamda her hafta düzenlenen toplantılar ile çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor.

PAYDAŞLAR KATILIYOR

Antalya bütününde uygulanması öngörülen Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’nin sonuçlandırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında şu ana kadar 5 toplantı gerçekleştirildi. Ortak akılla ve konu ile ilgili paydaşların katılımıyla kentin imar yönetmeliğinin doğru şekilde ortaya konmasını amaçlıyor. Çalışma ile Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in planlı, kurallı, kimlikli bir Antalya hedefi doğrultusunda kendi dinamikleri olan ve özel imar uygulamalarına imkân sağlayacak, Antalya’ya ait özgün bir imar yönetmeliğinin hazırlanması amaçlanıyor. Haber Merkezi

 

 

 

 

 


yorum-resim

cengiz savaşeri 7 Kasım 2019

Bu haber sevindirici. İnşallah siyasi hırslara ve ticari heveslere kapılınmaz. Yıllardır belediyelerin planlarına kararlarına müdahil olup önlemeye çalışan meslek odaları var. Haklı müdahelelerini biz de destekleriz. Ama ihtiyaçlara çözüm bulmak için çabalayan belediyelerin kararlarına, kalkınmak için çare bekleyen Torosların kırsal kesimine yapılan plan uygulamalarına itiraz eden, hatta davalar açan şehir plancıları odasını haksız buluyorum. Belediye yetkilileriyle toplanıp fikirleşiyorlarsa, kent yaşamına alışmış, kırsalın çaresizliklerine kulak tıkayan bu ticaret amaçlı kişilerin oluşturduğu odanın 40 yıl önceki nesil olan ailelerini hatırlamalarını isterim. Ayrıca kendilerini bakanlıklara bağlı devlet kurumlarından daha fazla yaptırım gücü varmış gibi davranmalarına anlam veremiyorum. Sorunlar varsa bürokratik çekişme yaratmak yerine ortak çözüm için gayret etseler de mağdur vatandaşlar arada ezilmese.

Yorum Yap