Oyumuz düştü ama başarılıyız

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, diğer partilerde olduğu gibi CHP’de biat kültürü olmadığının altını çizerek, “Bizde, yukarıdan ‘siz aday olmayın’ denme ihtimali yok. Dolayısıyla bende yeni kongre sürecinde il başkanlığına adayım” dedi.

Oyumuz düştü ama başarılıyız

Oyumuz düştü ama başarılıyız

CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, partisinin ilçe başkanları ve basın mensuplarıyla birlikte Şarampol Caddesi’ndeki Bilgehan Otel’de düzenlenen sabah kahvaltısında bir araya geldi.

İl başkanlığı yaptığı iki yıl içinde bir yerel ve bir genel seçim geçirdiklerini ve başarılı olduklarının altını çizen Kumbul, “Genel seçimde Antalya’daki oy oranlarına baktığımız zaman CHP’nin yüzde 7, AKP’nin yüzde 13, MHP’nin yüzde 40 oy kaybettiğini görüyoruz. 14 olan milletvekili sayısı seçimler öncesinde 16’ya çıkarıldı. Antalya’da AKP 7 olan vekil sayısını 6’ya, MHP 2 olan vekil sayısını 1’e düşürdü. CHP’nin 5 vekili vardı yine 5 vekilimiz var. Yeni kurulan ittifak ortağımız İYİ Parti 3 milletvekili çıkarttı ve milletvekili olmayan HDP’nin 1 milletvekili bulunuyor. Baktığımızda Türkiye’nin her yerinde bütün partilerin oylarının düştüğünü çünkü siyasete yeni bir partinin katıldığını görüyoruz” dedi.

TARİHİ BAŞARI YAKALADIK

Kumbul, CHP il birlikteAKP ve MHP’nin de bir çok bölgede oyunun düştüğünü ifade ederek, “En çok oy kaybeden iller arasında Antalya ilk 20’de yokken, İYİ Parti’nin en çok oy aldığı 3’üncü il Antalya. Yani bu genel seçimde Antalya’daki sonuçlarda katkısı olan bütün herkese teşekkür etmek istiyorum. Antalya genel seçimlerde Türkiye’de CHP adına en çok oy alan 15’inci il oldu. Yerel seçimlerde çok büyük bir ortaklık oluştu. Yüzde 50’nin üzerinde 700 binin üzerinde oy alarak Büyükşehir Belediyesini kazandık. 12 ilçede aday göstermiştik, 12 ilçesinin 8’inde CHP olarak seçimleri kazandık. Bu yerel seçimde önceki seçimlere baktığımıza oranla 12 ilçede aday göstermemize rağmen 8 ilçede seçim kazandık. İttifak ortağımız 2 ilçede seçim kazandı. Daha iyi bir çalışmayla bu sayı daha da artabilirdi ama tarihimizdeki en büyük başarılardan bir tanesini yaşattık” diye konuştu.

KAZANAN CHP OLACAKTIR

Başkan Kumbul, toplantıda kongre süreciyle de ilgili bilgiler verdi. 21 Ekim pazartesi günü üye çizelgelerinin İlçelerde askıya çıkacağını kaydeden Kumbul, şöyle devam etti: “27 Ekimde üye çizelgeleri askıdan indirilecek ve itiraz süreci başlayacak. İlçe ve il itirazları değerlendirdikten sonra 8 Kasım’da ilçe kongresi delege seçimlerini başlatacağız. 1 Aralık Pazar günü ilçe kongresi delege seçimlerini bitireceğiz. 14 Aralık’ta ilçe kongrelerimizin başlangıç tarihi olacak, bu tarih itibariyle 19 ilçemizde ilçe başkanlarımızla görüşerek takvimimizi hazırlayacağız. İl kongrelerinin başlangıç tarihi ise 3 Şubat, şubat ayı içerisinde de il kongrelerimizi tamamlayacağız. 2 Mart’ta bitiyor süresi. Bir an önce kongrenin yapılmasını ve biz veya başka arkadaşlarımız yapacak. Kongrelerin kazananı CHP olacaktır.”

İL BAŞKANLIĞINA ADAYIM

Kumbul, gazetecilerin sorusu üzenine kongrede yeniden aday olacağını da açıkladı. “Parti içi demokrasi CHP’de herhalde ülkede bizde uygulanıyor diyebiliriz” diyen Kumbul, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni kurulan partileri ayrı tutarsak, bizde çıkacak herhangi bir adayın önüne hiçbir gücün çıkma şansı yok. Bizde biat kültürü yok. Yukarıdan ‘siz aday olmayın’ denme ihtimali yok. Bizde parti içi demokrasi bazen abartılabiliyor ve demokrasinin önüne geçilebiliyor. Fakat hem ittifak yaptığımız partilerle hem parti içinde gerçekten bir birlik ve beraberlik sağlandı bu seçimlerde. Zaten Antalya’daki yerel seçimlere bakıldığı zaman şuan yaşanan birliğin sağlandığı hiç bir seçim yok. Genel başkanlık bizim bu birlik ve beraberliğimizin bozulmasını istemiyor. Bende yeni kongre sürecinde il başkanlığına adayım.” Kubilay ELDEMİRCİ

.

 


Yorum Yap