Rantın gözü kör

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Güngör, Antalya’yı yakından takip ettiklerini ve tarım alanlarının meclislerden alınan kararlarla yapılaşmaya açılmasının artık son bulmasını istedi.

Rantın gözü kör

Rantın gözü kör

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Güngör, Antalya’daki Batı Çevre Yolu ile Çandır Çayı kenarındaki tarımsal alanların plan değişikliğiyle teker teker imara açılmasının rahatsızlığını yaşadıklarını söyledi. Antalya’yı yakından takip ettiklerini kaydeden Güngör, tarım alanlarının meclislerden alınan kararlarla yapılaşmaya açılmasının artık son bulmasını istedi.

TARIM ALANLARI TAHRİP EDİLİYOR

Güngör, şöyle konuştu: “Yalnız Antalya’da değil, Türkiye’nin birçok yerinde maalesef tarım arazilerine termik santralleri, taş ocakları açmaya çalışıyorlar. Bunlar olmazsa bu kez imara açarak yapılaşmaya gidiyorlar. Bu şekilde tarım alanları tahrip ediliyor. Bununla ilgile yasa var. Toprak Koruma Kurulları’nda genellikle 9 kişinin 7’si devlet personeli olduğu için alınan kararlar ağırlıklı olarak çok kolay bir şekilde geçiyor. Açıkçası bunların yüzde 70’i geçiyor. Biz de bu türlü geçenlere Ziraat Mühendisleri Odası olarak dava açıyoruz. Biz son 4 yılda 300’den fazla dava açmışız. Bizler Antalya’daki bu tür tarım arazilerinin, portakal bahçelerinin ne durumda olduğunu bilmediğimiz için genellikle Antalya Ziraat Mühendisleri Odası kanalıyla olaya müdahale ediyoruz.”

YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

“Örneğin bize, ‘Antalya’da böyle bir durum var, biz buna müdahil olmak istiyoruz’ diyorlar. Bu şekilde bizden yetki istiyorlar ve bir avukat kanalıyla dava açıyoruz ya da ‘bu işi lütfen siz yapın’ diyorlar. O zaman da bizim odamızın kanalıyla dava açıyoruz. Ama her iki şekilde de isten Antalya olsun, ister Ankara olsun fark etmiyor. Eğer Antalya, Mersin, Muğla, Eskişehir bu türlü bildirimlerde bulunduğu takdirde bizim hemen tarım toprakları ve mera gibi yerleriyle ilgili kamu adına dava açıyoruz. Sırf bu yüzden meslek odası olmaktan çıktık adeta hukuk bürosu haline geldi. Şunu söylemek istiyorum TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak Antalya’yı yakından takip ediyoruz.”

HER YERDEN BASKI VAR

Güngör, özellikle belediyelerin meclislerinde gündeme getirdikleri imar değişikliklerinden de son derece rahatsız olduklarını söyledi. Özden şöyle devam etti: “Biz dava açıyoruz ama davalar çok uzun sürüyor. Böyle olunca tarım alanlarına yapacakları tahribatı yapıyorlar, ondan sonra durdurma kararı çıksa dahi bir anlam ifade etmiyor. Bunun dışında işlerini Ankara kanalı ile çözmeye çalışıyorlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye giriyor. Bir bakıyorsunuz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı devreye giriyor. Bunun yanında belediyle meclisleri yaptıkları imar değişiklikleriyle yapılaşmanın yolunu açıyor. Yani tarım arazilerine karşı her yerden baskı var.”

HER YOL RANTA ÇIKIYOR

“Rantın gözü gerçekten kör. Bu iktidar sermayeye peşkeş çekmek için elinden geleni ardına koymuyor. İktidar, acaba nereden birazcık para alabilirim hesabında. Topraklar gitmiş meralar gitmiş, portakal bahçeleri gitmiş kimsenin umurunda değil.  Yeşil alan kaybolmuş doğal denge bozulmuş düşünen yok. Açıkçası her yol ranta çıkıyor.” Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

 

 


Yorum Yap