Artık ekonomi konuşalım !..

ATSO Başkanı Davut Çetin, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin halkın demokrasiye olan inancını ortaya koyduğunu söyledi. Çetin, “Önümüzde 4 yılı aşkın seçimsiz bir süre var. Gündem artık ekonomi olmalı, Antalya’yı ve Türkiye’yi ileriye taşıyacak yapısal reformları değerlendirmeliyiz” dedi..

   Artık ekonomi konuşalım !..

Artık ekonomi konuşalım !..

EĞİTİMDEN, ADALET SİSTEMİNE DEĞİŞİM

Davut Çetin :  “Bu dönemi, ülkemizi ileriye taşıyacak, uzun vadeyi hedefleyen yapısal reform adımlarıyla değerlendirmeliyiz.  Eğitimden adalet sistemine, vergi sisteminden teşvik sistemine kadar tüm yapıyı yeniden ele alabileceğimiz, uzun vadeli adımlarımızı kararlılıkla atabileceğimiz bir süreç önümüzde duruyor. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

ANTALYA OLARAK BİR ÇOK ARTILARA SAHİBİZ

Çetin : Bazen çok iyimser, bazen çok kötümser oluyoruz.  Hepimiz daha iyi hesap yapmayı, daha iyi önlem almayı öğrenmeliyiz. Elbette ekonomide sorun çok, ama biz Antalya olarak birçok artılara sahibiz, geleceğe güvenimizi kaybetmemeliyiz. Son dönemde bir karamsarlık havası var, ama biz Antalya olarak birçok artılara sahibiz, geleceğe güvenimizi kaybetmemeliyiz” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO)Başkanı Davut Çetin, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinden sonra başlayan süreçte gündemin artık ekonomi olması gerektiğini söyledi. Piyasaların büyük beklenti içinde olduğunu vurgulayan Çetin,”Önümüzde 4 yılı aşkın seçimsiz bir süre var. Bu süreci çok iyi değerlendirmeliyiz. Antalya’yı ve Türkiye’yi ileriye taşıyacak yapısal reformları gerçekleştirmeliyiz” dedi.

Çetin, şunları söyledi :  “Artık seçimler geride kalmıştır, Önümüzde uzun süredir hasretle beklediğimiz seçimsiz bir 4 yılı aşkın bir  dönem bulunuyor. Bu dönemi, ülkemizi ileriye taşıyacak, uzun vadeyi hedefleyen yapısal reform adımlarıyla değerlendirmeliyiz. Ekonomiyi artık bütüncül bir bakış açısı ile ele alıp gündemimizde en üst sıralara taşımalıyız. Eğitimden adalet sistemine, vergi sisteminden teşvik sistemine kadar tüm yapıyı yeniden ele alabileceğimiz, uzun vadeli adımlarımızı kararlılıkla atabileceğimiz bir süreç önümüzde duruyor. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz”

PİYASALAR BEKLENTİ İÇİNDE

 Uzun süredir Türkiye´nin gündeminde siyaset olduğunu, 31 Mart yerel seçimleri ve yenilenen İstanbul seçimleri nedeniyle gündemi sürekli siyasetin oluşturduğunu sözlerine ekleyen Çetin, şunları söyledi : “ Ekonomi de siyaset kadar önemlidir. Ekonomide durgunluk ve küçülme dönemini yaşıyoruz. Herkesin bunun ne kadar süreceğini ve ekonominin nereye gideceğini merak ediyor. Biz verileri izliyoruz, ama verileri izlemek yetmiyor. Ekonomide net öngörü yapabilmek için, para ve maliye politikalarında ne zaman hangi adımların atılacağını bilmek gerekiyor. Türkiye´de genellikle kısa vadeli öngörü yapabiliyoruz. Bu dönemde ekonomide beklentileri yönetmek çok önemli bir husustur.

KARAMSARLIK HAVASI VAR

Türkiye´de bazen çok iyimser, bazen çok kötümser oluyoruz. Ekonomiye toz pembe bakmak da karanlık bakmak da doğru değildir. Ayrıca, makro ekonomide değişiklik büyük şirketleri daha fazla etkiler, KOBİ´lerin daha esnek olması gerekir. Hepimiz daha iyi hesap yapmayı, daha iyi önlem almayı öğrenmeliyiz. Oda olarak biz her zaman verileri paylaşarak hem ekonomi yönetimini hem üyelerimizi uyarmaya çaba harcıyoruz. Son dönemde bir karamsarlık havası var, elbette ekonomide sorun çok, ama biz Antalya olarak birçok artılara sahibiz, geleceğe güvenimizi kaybetmemeliyiz" (İbrahim AKKAYA)

 

 

 


Yorum Yap