Kesik Minare'nin ruhu yok edildi

ANSİAD Başkanı Akın Akay Akıncı, Antalya’nın tıpkı Hıdırlık Kulesi, Yivli Minare, Üçkapılar, Saat Kulesi ve Aspendos Antik Tiyatrosu gibi model yüzü olan Kesik Minare’nin ruhunun yok edildiğini söyledi. Akıncı, “Geçmişi antik dönemlere kadar uzanan bu mekanların fotoğraflarının uluslar arası fuarlarda stantları süslediği unutulmamalı. Bunlarla ilgili ‘biz yaptık oldu’ mantığı ile hareket etmek doğru değil” dedi.

Kesik Minare'nin ruhu yok edildi

Kesik Minare'nin ruhu yok edildi

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akay Akıncı, kentin model yüzlerinden birisi olan Kesik Minare konusundaki hassasiyetlerinin sürdüğünü ancak yaşanan olaylar sonrası Kesik Minare’nin ruhunun yok edildiğini söyledi.

“BİZ YAPTIK OLDU” MANTIĞI YANLIŞ

Kesik Minare’nin tıpkı Hıdırlık Kulesi, Yivli Minare, Üçkapılar, Saat Kulesi, Aspendos Antik Tiyatrosu, Side Apollon Tapınağı ve Alanya’daki Kızıl Kule gibi Antalya’nın model yüzlerinden biri olduğunu hatırlatan Akıncı, “Bu tarihi mekanların model yüz olduğu çok nettir. Geçmişi antik dönemlere kadar uzanan bu mekanların, fotoğrafları yurt dışındaki birçok uluslar arası fuarlarda Antalya’nın stantlarına konuyor. Dolayısıyla bu değerleri korumak ve gelecek nesillere taşımak durumundayız. Bunlarla ilgili bir tasarruf yapılacağında çok iyi araştırıp, kılı kırk yararak projelendirmesi yapılmalıdır. Öyle biz yaptık oldu mantığı son derece yanlıştır” dedi.

MODEL YÜZÜMÜZDÜ, İMHA EDİLDİ

Antalyalı’nın Kesik Minare konusunda son derece bilinçli olduğunu da hatırlatan Akıncı, “Bu kentin insanı büyük ölçüde Kesik Minare’nin kalmasından yana. Ancak bir şekilde Kaleiçi’nde yeterli sayıda cami varken, Antalya’nın sembol eserlerinden biri olan Kesik Minare’yi de cami yaptılar. Demek istediğimiz bu işte. Kesik minare Antalya’nın model yüzlerinden biri idi. Bu yok edildi. Bunları başka yerlere çekmenin anlamı yok. Antalya’daki sivil toplum örgütlerin demek istediği bunların kentin tanıtımı için model yüzler olduğudur. Sen bunları alıp değiştirmeye kalkarsan hiçbir anlamı kalmaz ve o model yüzü imha etmiş olursun. Kimsenin camiye karşı çıktığı yok ancak insanlar konuyu farklı mecralara çekmeye çalışıyor bu da biz rahatsız ediyor” diye konuştu. Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

  


Yorum Yap