Trans cinayetleri politiktir

Antalya Deniz Mahallesi’nde yaşayan trans kadın Gökçe Saygı(39), kendi evinde gece yarısı sırtından 7 yerden bıçaklanarak öldürüldü. Trans kadın Gökçe Saygı’nın öldürülmesinden sonra BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği, yazılı açıklamada bulundu. Derneğin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, tekrar tekrar üretilen nefrete ve nefret sarmalına karşı, toplumsal barışı savunacakları yer aldı.

Trans cinayetleri politiktir

Trans cinayetleri politiktir

FAİLLERİN SIRTI SIVAZLANIYOR

Yapılan yazılı açıklama transların sistematik şiddete hedef olmasının politik olduğu vurgulanırken, ” Erkek egemen, heteroseksist ve militarist bu düzeni sürdüren normlara, varsaydığı kalıplara ve genel ahlak kurallarına karşı meydan okuyan transların, sistematik bir biçimde şiddetin hedefi olması politik bir sorundur.  Trans cinayetleri, devletin LGBTİ+’ları yok sayarak yükümlülüklerini yerine getirmemesinin, faillere uygulanan cezasızlık halinin ve güvenli çalışma alanları bulunmayan seks işçilerinin kolluk gücü ile sindirme politikalarının sonucudur. Bu sebeple Gökçe Saygı’nın cinayeti politiktir ve tek faili, firari katil zanlısı değildir. Nefreti körükleyen, şiddete arka çıkan, faillerin adeta sırtını sıvazlayan tüm kişi ve kurumların hepsi nefret suçlarına ortaktır “ ifadeleri yer aldı.
‘VARIZ VE VAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Açıklama şu şekilde devam etti:
 “Kimliğimize, bedenimize, yaşam tarzımıza baskı ve nefret araçları ile saldıranlar iyi bilmelidir ki; vardık, varız ve var olmaya devam edeceğiz. Nefret cinayetlerine karşı sadece LGBTİ+ örgütlerinin değil, tüm insan hakları savunucularının ve demokratik kitle örgütlerinin mücadele vermesi gerektiğinin önemini vurgulamak istiyoruz. Bizler yaşam alanlarımıza yönelik her türlü tehdit ve baskıya karşı yılmayacağımızı ve mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha söylüyoruz.”
Dernek,  'Trans Cinayetleri Politiktir' demek için  bugün Attalos Heykeli önünde saat 19.00'da basın açıklaması gerçekleştirecek. Dilara Açikyildiz

 


Yorum Yap