Seçimden sonra kaset operasyonu

31 Mart yerel seçimlerinden iki gün önce Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı AKP’li Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’e ait olduğu iddia edilen ses kaydı ile ilgili olarak polisin dün sabah yaptığı operasyonda aralarının da CHP’lilerin de bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Operasyonun eski Başkan Menderes Türel’in Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığı şikayet üzerine gerçekleştirildiği bildiriliyor.

   Seçimden sonra  kaset operasyonu

Seçimden sonra kaset operasyonu

Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, dün sabaha karşı operasyon başlattı. Operasyonda Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in seçim ekibinde olduğu öne sürülen Cem Oğuz, Cemil Böcek, Yusuf Meriç, Cem Özgür Yaman, Doğukan Demirkaya, Batuhan Gül ve Niyazi Ateş ve ismi gizli tutulan bir kişi ifadeleri alınmak üzere Konyaaltı Arapsuyu Mahallesi’nde bulunan Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Burada ifadeleri alınan 8 kişi akşam saatlerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. Gelişmeleri Asayiş Şube Müdürlüğü önünde izleyen CHP’liler ve gözaltına alınanların yakınları alkışlarla ve sloganlarla destek verdiler..

29 Mart günü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı adayı AKP’li Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'e ait olduğu öne sürülen ses kaydı sosyal medyada paylaşılmaya başlandı. Almanya'nın başkenti Berlin'deki bir sosyal medya hesabından paylaşıldığı ne sürülen ses kaydında, "Şimdi biz ne yapacağız, biz ikili- üçlü gruplar halinde, size otobüs kartlarımız geldi. Bunları vereceğim. Otobüslere bineceksiniz. Bineceksiniz, konuşacaksınız, ineceksiniz. Erkekler de kahvelere gidip bunları konuşacak. Peki neyi konuşacaksınız. Mesela; PKK'lılar CHP'lilerin listesinde. Ya bunlar seçilirse ya adam baksana eşbaşkanları bundan sonra İstanbul'u, Ankara'yı HDP yönetecek diyor. Tehdit ediyor. Bunları söyleyeceksiniz, lafları yazın. Tamam mı" sözleri yer aldı.

TÜREL ŞİKAYETÇİ OLMUŞTU

Ses kaydı üzerine  Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel, "HDP'den umduğunu bulamayan CHP, FETÖ'ye sığındı" açıklamasında bulunarak, kaydın yasa dışı yollarla elde edilerek montajlandığını öne sürmüştü. Türel, aynı gün de savcılığa suç duyurusunda bulunup, Emniyet Müdürlüğü'ne giderek şikayetçi olmuştu. Antalya 1. Sulh Ceza Mahkemesi ise yasa dışı ses kaydının erişiminin engellenmesi kararı aldı.

KUMBUL: ŞİKAYETİN TEMELİNİN SİYASİ

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, avukatların seçimi takip ettiğini söyledi. Kumbul, şöyle konuştu: “31 Mart yerel seçimlerinde sosyal medyada paylaşılan Ebru Türel’e ait olduğu iddia edilen ses kaydı ile ilgili olarak arkadaşlarımız gözaltına alınmışlardır. Gözaltıların sebebini tam olarak bilmiyoruz, ancak şikayetin temelinin siyasi olduğunu düşünüyoruz. Avukatlarımız sabahtan beri konuyu takip etmekteler. Onlardan gerekli bilgileri bekliyoruz. Asayiş Şube’ye kimlerin getirildiğini bilmiyoruz. Avukatlarımız şimdi içeriye alındılar. Bize gelen ilk bilgilere göre Ebru Hanım’ın (Türel) seçim öncesi sızan ses kaydı ile ilgili olduğu ve özel hayatın gizliliği ile ilgili bir şikayette bulunulduğudur.”

ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

“Menderes Bey ve Ebru hanım böyle bir kayıt var ve bu kayıt bizim özel hayatımızın gizliliğine aykırı diye şikayette bulunmuşlar fakat bu konunun bizim arkadaşlarımızla ilişkisini nereden kurmaya çalışıyorlar bunu anlamak mümkün değil, öyle bir toplantıda bizim arkadaşlarımızın bulunma ihtimali yok. Eğer böyle bir kayıt sızdıysa, içerideki toplantıda olan kişilerden birisi sızdırmıştır. Fakat şu an 7 kişinin Asayiş Şube’de olduğunu öğrendik. Ne için alındıklarını birazdan öğreneceğiz. Avukatlarımız süreci takip ediyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi alınca, geniş bir açıklama yapacağız.”(Haber Merkezi)

 

 

 


Yorum Yap