Devlet çiftçisiyle rekabet etmesin

ATB Başkanı Ali Çandır, Ekonomi Reform Paketinde açıklanan tarım kredi kooperatifi ortaklığıyla Sera A.Ş. kurulmasına temkinli yaklaştı. Çandır, “Umuyoruz ki devletimiz çiftçisiyle rekabet eder duruma gelmez. Üreticinin tepkisini çekebilecek düzenlemenin yeniden gözden geçirileceğini düşünüyorum” dedi.

Devlet çiftçisiyle rekabet etmesin

Devlet çiftçisiyle rekabet etmesin

Antalya Ticaret Borsası (ATB)Başkanı Ali Çandır, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Ekonomi Reform Paketini değerlendirdi. Açıklanan başlıklar itibariyle Tarımda Milli Birlik Projesi’ni olumlu bulduklarını kaydeden Çandır, içeriğin tam olarak netleşmesini beklediklerini söyledi.

 

DEVLET ÇİFTÇİSİYLE REKABET ETMEMELİ

Projede, tarım kredi kooperatifi ortaklığıyla Sera A.Ş. kurulması öngörüldüğünü hatırlatan Çandır, ”Sera A.Ş. aracılığıyla 2 bin hektar teknolojik sera kurulması planlanırken, üretimin yüzde 25’inin sera üretiminden karşılaması planlanıyor. Beklentimiz devletin üretime geçmesinden ziyade mevcut üreticinin desteklenerek üretimin artırılması, çiftçimizin para kazanır duruma getirilmesi yönündedir. Umuyoruz ki devletimiz çiftçisiyle rekabet eder duruma gelmez. Üreticinin tepkisini çekebilecek düzenlemenin yeniden gözden geçirileceğini düşünüyorum” dedi.

ÜRETİCİ PARA KAZANMALI

Projede, üretici ve tüketici arasında değer zincirinin sağlanması, hal yasası ve gıda regülasyonu, kooperatifleşmenin tekrar gündeme getirildiğini hatırlatan Çandır, “Yaş meyve sebze fiyatı düzenlemesi yapılırken, zincirin bir halkası değil tedarikten tüketime zincirin tamamının ele alınarak orta ve uzun vadeli çözüm üretilmesinden yanayız. Bugün tarım ürünlerindeki yüksek fiyatların temel nedeni, girdi fiyatlarındaki aşırı artıştır. Üretici para kazanırsa tarlada kalır yoksa üretimden vazgeçer. Üretimi destekleyici önlemler ile girdi fiyatlarının düşürülmesi temel beklenti. Tarımda örgütlenmenin öneminin anlaşıldığını görmek bizler için sevindirici. Rekabet edilebilir bir kooperatif sisteminin kurgulanmasını destekliyoruz” diye konuştu.

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK DESTEKLENECEK

Çandır, projede, küçükbaş hayvancılığın desteklenerek kırmızı et üretiminin artırılmasının da hedeflendiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Biz zaten öteden beri küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesinin hem organik beslenmeye katkı sağlayacağını, hem et arzını artıracağını, hem de et fiyatını düşüreceğini savunuyoruz. Hele hele küçükbaş hayvancılığın merkezi Teke yöresi küçükbaşın gelişimi için bulunmaz bir alan. Bu gerçeğin karar vericiler tarafından görülmesi ve desteklenmesi bizleri mutlu eder.” Kubilay ELDEMİRCİ

 

 


Yorum Yap