Müjde belli oldu 7 yıl vadeli erteleme

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Hüseyin Bey'in Antalya'da müjdesi var” dediği o müjde belli oldu. Yeni sera kuracaklar ile atıl durumdaki seralarını faaliyete geçirmek ve mevcut seralarını modernize etmek isteyenlere 2 yılı ödemesiz, 7 yıl vadeli ve yüzde 8.25 faizle kredi verilecek

Müjde belli oldu  7 yıl vadeli erteleme

Müjde belli oldu 7 yıl vadeli erteleme

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) önderliğinde düzenlenen ‘Reeel Sektör ile Finans Sektörü Diyaloğu Güçlendirme’ toplantısında konuşan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yeni sera kuracaklar  ile atıl durumdaki seralarını faaliyete geçirmek ve mevcut seralarını modernize etmek isteyenlere 2 yılı ödemesiz, 7 yıl vadeli ve yüzde 8.25 faizle kredi vereceklerini söyledi.  Aydın, tüm Ziraat Bankası şubelerinden bu kredi için başvuruların dünden itibaren başladığını da açıkladı.

Finans sektörünün kalbinin Antalya’da attığı Su Otel’deki toplantıya Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, TOBB Başkanı, M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır,  Türkiye Sanayi Kalkınma Bankası Kurumsal Pazarlama ve Proje Finansmanı Müdürlüklerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aygen, Türk Exim Bank Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Çelik, Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çödek, QNB Finansbank  Genel Müdür Yardımcısı Engin Turhan, Türk Ekonomi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Özer Matlı, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Murat Bilgiç katıldı.

O MÜJDE BELLİ OLDU

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bugün Antalya'ya gelirken güzel müjdeli bir haberle geldik. Dün Sayın Bakanımız Berat Albayrak açıkladı, 'Hüseyin Bey'in Antalya'da müjdesi var' dedi. Biz de dört gözle bekliyoruz, ne müjdesi varsa. Hepimiz o müjdeyi bekliyoruz" diyerek, sözü Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'a bıraktı.

7 YIL VADELİ SERA KREDİSİ

Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası’nın yeni sera yatırımları ve mevcut seraların modernizasyonu konusundaki krediler ve vade sürelerini açıkladı. Aydın, yatırım miktarının yüzde 75'ine kadar 7 yıl vadeli kredi vereceklerini açıkladı. Aydın, yüzde 8,25 faizli kredinin, iki yıla kadar anapara ödemesiz olduğunu kaydetti. Ayrıca 14 ay vadeli işletme kredisi sağlanacağını belirten Aydın, kredi için başvuruların bugünden itibaren başladığını da açıkladı.

Bu paketle birinci amacın belirli bölgelerdeki yoğunlaşmayı özellikle jeotermal su kaynaklarının bulunduğu bölgeler başta olmak üzere Türkiye'nin bütün bölgelerine yaymak olduğunu belirten Aydın, “Salt belli kentlerde değil. Bunu yaparken tarımsal üretimin geliştirilmesi ve artırılmasını amaçlıyoruz. Başka ne amaçlıyoruz, kapasitenin ve üretimde verimin artırılması ve tarımda sürdürülebilirliğin sağlanmasını amaçlıyoruz. Bunlar bizim temel amaçlarımız, böyle yaptığımızda üretim maliyetleri düşecek, fiyatlara olumlu yansıyacak ve daha kaliteli, nitelikli ürünleri daha az maliyetle sahiplenmiş olacak insanımız" diye konuştu.

İLK İKİ YIL ÖDEMESİZ

Krediden yararlanacak olanları da açıklayan Aydın, “Bir defa yeni sera yapan herkesi kapsayacak. Ama halen sera atılsa onun üretime katılması, modernizasyonu, onarımı, tadilatı, el değiştirmesi veya mevcudun onarımı ve tamiratı. Bütün amaç kapasite ve verimliliği artırmak. Kim bunları yapmak isterse işte biz onlara son derece kaliteli finansman sağlayacağız. Kaliteli finansmanın altını çiziyorum. İki şeyin alt grubuyla onu izah edelim, unsurlarından biri vade, Türkiye'de imalat, yapım döneminde vadelendirme yapıyoruz. Halbuki bir şey başlayıp bitmeden onun taksitlerinin de başlamaması gerekiyor. Eğer başlatırsak çok pahalı bir şey yapmış oluruz. Ona ayırdığımız kaynak yetmez ve bizi sıkıntıya sokar. Burada ne yapıyoruz, iki yıla kadar bir defa ödemesiz olacak. Bir seranın yapımı elbette iki yıl sürmüyor ama her ahvalde 2 yıla kadar ödemesiz dönem verebileceğiz. Totalde 7 yıla kadar vade vereceğiz" dedi.

10 MİLYON TL'YE KADAR İNDİRİMLİ FAİZ

Faiz indirimli kredi üst limitinin 10 milyon lira olduğunu, 10 milyon liraya kadar olan yatırımlarda Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın sübvansiyon desteği olduğunu ifade eden Hüseyin Aydın, “Bu 8,25 bir yatırım kredisinin faiz oranıdır. Daha küçük ölçekte, farklı yapıda alırsanız o biraz daha nitelik arz ediyor. Bu biraz daha ortalama. Bugünkü koşullarda 7 yıl vadeli bir kredi, faiz oranı son derece cazip, uygun faiz oranı 10 milyon TL'ye kadar. 2020 yılına kadar da bunu devam ettireceğiz" dedi.

İŞLETME KREDİLERİ DE GÜNCELLENDİ

İşletme kredilerindeki birim maliyetlerinin de güncellediğini kaydeden Aydın, “Ona biz eskiden ikraz birimi diyorduk, şimdi ürün bütçeleri diyor arkadaşlarımız. Ürün bütçelerimizi güncelledik ve cari piyasa koşullarına uygun hale getirdik. Peki niye böyle yaptık, artık bu işi yapanın cebinden bir para çıkmasın, onun bütününü sağa sola borçlanmasın, tamamını bu işlemi yapan Ziraat Bankası'yla yerine getirsin diye yapıyor hale geldik" dedi.

AFET MAĞDURLARINA ERTELEME

Hüseyin Aydın, Antalya ve Türkiye'nin diğer bölgelerinde afetler nedeniyle üretimleri zarar gören çiftçiler hakkında da konuştu. Doğal afetlerin tarımsal üretimin kaçınılmaz bir realitesi olduğuna işaret eden Aydın, “Biz bundan etkilenen bütün üreticilerimize, bu tarz üretimde sıkıntıya giren kardeşlerimiz varsa hepsinin kredisini yeniden vadelendiriyoruz. Eğer hasar gördüyse onlara yeniden onarım için kredi veriyoruz. Yok ben kendi imkanlarımla yaparım ama verilen krediyi geri çağırmayın diyenlere de uzun ödenecek yeni vadeler veriyoruz" dedi. 


Yorum Yap