Gripten korkun !..

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, son dönemde ciddi oranda arttığı iddia edilen grip salgınıyla ilgili konuştu: “Panik yapılacak bir durum yok ama bu ciddiye almayacağınız anlamına da gelmemeli. Bu gripler bulaşıcı ve komplikasyonları var. Sinüzit ve orta kulak iltihabı yapabiliyor, zatürreye neden olabiliyor.”

Gripten korkun !..

Gripten korkun !..

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, son dönemde ciddi oranda arttığı iddia edilen grip salgınıyla ilgili Akdeniz GERÇEK’e açıklamalarda bulundu. Panik yapılacak bir durum olmadığını kaydeden Şahin, “Ama bu ciddiye almayacağınız anlamına gelmemeli” dedi.

 OLAĞAN BİR SALGIN
Bu yıl yaşanan grip salgının olağan bir grip salgını olduğunun altını çizen Prof. Dr. Şahin, “İnfluenza A Grubu bir virüs ve literatürde ‘H3N2’ diye geçiyor. Geçen yıllardaki ‘H1N1’ dinelen ‘Domuz Gribi’yle bir alakası yok. Her yıl ekim - kasım ayları gibi başlayan ve artış görülen bu grip virüslerinin 200’den çok çeşidi var. Bu virüs bir hayvana geçer, hayvanda bir değişim olur ve bunlara ‘domuz gribi ve kuş gribi’ denir. Şimdilik bu grubun böyle bir ismi yok. Fazladan da bir salgın hali yok. Son dönemde yaşanan grip salgının olağan bir artış olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.


BULAŞICI VE KOMPLİKASYONLARI VAR

Gribe yakalananların dikkatli olmasını öneren Şahin, şöyle konuştu: “Bu gripler bulaşıcı ve komplikasyonları var. İnsandan sinüzit ve orta kulak iltihabı yapabiliyor. Bir de zatürreye neden olabiliyor. Üzerine herhangi bir ‘enfeksiyon ve komplikasyon gelmesin’ diye dikkatli gözlemlemek lazım. İstirahat ve destek tedavileri öneriyorum. Hemen antibiyotik başlamama lazım. O zaman antibiyotiğe dirençli hale geliyor. Ateşinizi ve komplikasyonları takip edersek, atlatacağımız bir grip türü.”

MASKE KULLANIN

“Ama yakalandığımızda da bulaşıcı olmaması için kendimizi ve yakınlarımızdakileri korumamız lazım. Onlara bir metreden fazla yaklaşmamak, maske kullanmak ve kalabalıkları çok fazla girmemek gerekiyor. Bu önlemlere dikkat etmek gerekiyor. Yani öyle çok korkulacak bir durum yok. Panik yapmamak ama ciddiye de almak lazım. Salgınlık bir durum yok. Evet, salgında bir artış var ama bu her yıl olan artışlar kadar da yüksek değil.”  Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

 

 


Yorum Yap