Çiftçi iflasın eşiğinde..

Aksu çayı ıslah çalışması yapılırken yüklenici firma tarafından açılmayan yağmur suyu ile atık su bağlantı kanalları nedeniyle bölge tamamen sular altında kaldı ve ürünlerin tamamı telef oldu. CHP’li Aksu Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Oruç, ıslah çalışması yapılırken AKP’li Aksu ve Antalya Büyükşehir Belediyesi‘nin kendine prim çıkardığını hatırlatarak, “Övünenler şimdi nerede?” dedi.

Çiftçi iflasın eşiğinde..

Çiftçi iflasın eşiğinde..

CHP’li Aksu Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Oruç, Aksu çayı ıslah çalışması yapılırken yüklenici firma tarafından açılmayan yağmur suyu ile atık su bağlantı kanalları nedeniyle bölgenin tamamen sular altında kaldığını ve bölge üreticisinin ürünlerinin tamamen telef olduğunu söyledi.

ÇİFTÇİ İFLASIN EŞİĞİNDE

Konuyla ilgili Akdeniz GERÇEK’e konuşan CHP’li Aksu Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Oruç, ürünleri sular altında kalan bölge çiftçisinin iflasın eşiğinde olduğunu belirterek, sorumluların hesap vermesi gerektiğini söyledi. Oruç, “Aksu çayı ıslah çalışması yapılırken su yatağının yerinin değiştirilmesi nedeniyle yağmur suyu ve atık su bağlantı kanallarının yeri de değişti ve hepsi kapandı. Bu kanallar, ırmağa bağlandığı için hepinin açılması gerekiyordu ama hiçbiri açılmadı. Bunu yapan müteahhit ya da üstlenici firma hangisiyse o bu kanalları açmalıydı. Ama bu kanallar öylesine bırakılıp gidilmiş. Bu bölgenin muhtarı da bunu hem Antalya Büyükşehir Belediyesi hem de Su İşleri Bölge Müdürlüğü nezdinde dile getirmiş ama çözüm bulunamamış” dedi.

  BÜYÜK MADDİ BİR ZARAR VAR

5-6 günden beri aşarı bir sağanak yağış olmamasına rağmen bütün seraların ve açık arazinin sular altında olduğunu kaydeden Oruç, “Bana bölge üreticisinin gönderdiği fotoğraflarda, Aksu çayının kenarında bulunan seraların, açık arazide ekili olan çileklerin ve normal seraların hepsinin sular altında olduğu net bir şekilde görülüyor. Bağlantı kanalları olmayınca hepsinin ekili durumda olan sebzesi, meyvesi ya da hububatı mahvolmuş durumda. Üretici, sel nedeniyle seraya ve araziye hiç bir araç giremiyor. Her yer adeta çamur deryası. Çok ciddi maddi bir zarar var. Yüklenici firmanın, suyun drenajınım sağlayacak kanalları yapmadan kaçması bölge üreticisini bitirmiş durumda” diye konuştu.

 HERKES KENDİNE PRİM ÇIKARIYORDU

“Sorumluluk sadece yüklenici firmada değil” diyen CHP’li meclis üyesi Mustafa Oruç, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu ıslah çalışması yapılırken başta AKP’li Aksu Belediyesi, AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri olmak üzere hepsi kendine prim çıkarıyordu. Devletin ne kadar seçilmiş, atanmış insanı varsa ‘burayı biz yaptık’ diye övünüyordu. Güneşli ve güzel havada bende övünürüm, sen asıl yağmur yağdığında buraya gel de övün. Meclis üyesi olarak biz bile burada net bir şekilde kimin yetkili olduğunu bilmiyoruz. Aksu Çayı’nın ıslahıyla ilgili kim yetkiliyse ve bu proje ile kim övünüyorsa bölge üreticisinin derdine de çözüm bulmak durumundadır.” Kubilay ELDEMİRCİ


Yorum Yap