Hesaplaşma yargı üzerinden

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, ülkemizde hukuk güvenliği giderek kaybolduğunu, uluslararası sözleşmelerle ve anayasayla güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğünün çok ciddi tehlike altında olduğunu söyledi.

Hesaplaşma  yargı üzerinden

Hesaplaşma yargı üzerinden

MUHBİRLİĞE ÖZENDİRME!

Türkiye’de Cumhurbaşkanı’na hakaretle ilgili toplam soruşturma sayısının 70 bine yakın olduğunu bildiren Antalya Barosu Başkanı Balkan,  Antalya özelinde bu rakamın kaç tane olduğunu tam olarak bilmediğini ifade etti. Sosyal medya paylaşımı nedeniyle açılan soruşturma sayısı konusunda Antalya’da net bir rakam ya da veri olmadığını kaydeden Balkan, insanların muhbirliğe özendirildiğini ve yargı üzerinden bir hesaplaşma içine girildiğini kaydetti.


Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, ülkede son dönemde hukukun ve yargının siyasal iktidarın sopası olarak kullanılmaya çalışıldığını, siyasal çekişmelerin bir tahakküm aracı olarak kullanılmaya başladığını gözlemlediklerini açıkladı. Akdeniz GERÇEK’e konuşan Balkan, “Bütün siyasal hesaplaşmalar ne yazık ki yargı üzerinden verilmeye başladı. Öyle hukukla, kanunla açıklanamaz durumlarla karşı karşıya kalıyoruz ki, ne yazık ki kendi kararlarının arkasında bile 24 saat duramayan mahkeme gerçekleriyle baş başayız” dedi.

SANKİ TALİMAT BEKLİYORLAR!

 Neredeyse bir siyasetçinin vereceği talimatı bekler gibi davranan savcılıklarla ve mahkemelerle   karşı karşıya olunduğunu altını çizen Baro Başkanı Balkan, şöyle konuştu: “Bunun son örneğini   de baskı ve yıldırma aracı olarak kullanılan hiçbir yargıya boyun eğmeyecek, iki dev sanatçı   Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in ifade ettikleri düşünceleri nedeniyle soruşturma geçirdiklerini   görüyoruz. Temel derdimiz şu; ne yazık ki hukuk güvenliği giderek kayboluyor. Uluslararası   sözleşmelerle, anayasayla, yasalarla güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğü çok ciddi   tehlike altında.”

ÖZGÜRLÜKTE SONDAN ÜÇÜNCÜYÜZ

“Söz gelimi, ifade ve basın özgürlüğü sıralamasında 160 ülke arasında 157’nci sıraya geriledik. Hukukun üstünlüğü endeksinde de 101’inci sıraya geriledik. 2014 yılında kısmen özgür ülkeler arasında yer alırken, 2017 verilerine göre özgür olmayan ülkeler arasında sayılır olduk. Bütün bu verdiler bize göstermektedir ki, adaletin zerresini, hukukun kırıntısını arıyoruz. Bu durumu biz asla kabul etmiyoruz. Bu memlekette gerçek bir hukuk devleti inşa edilinceye kadar, yargı bağımsız ve tarafsız kalıncaya kadar ifade ve basın özgürlüğü gerçek anlamda güvence altına alınıncaya kadar doğru bildiklerimizi söylemeyi sürdüreceğiz.”

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI

Sosyal medya paylaşımları konusunda birçok vatandaşın soruşturma geçirmesini de değerlendiren Balkan, “Bu konuda çok yaygın, bir şekilde bize de bilgiler ve yakınmalar geliyor. Örneğin Cumhurbaşkanı’na hakaretten, yapılan soruşturma, tutuklama ya da mahkumiyet sayısı nedir bilmiyoruz. Antalya’da bu konuyla ilgili kaç kişinin soruşturma geçirdiğini yönelik net bir rakam ya da veri yok. Ama geçen hafta içinde bir milletvekilinin soru önergesine verilen yanıta göre tüm Türkiye’de Cumhurbaşkanı’na hakaretle ilgili toplam soruşturma sayısının 70 bine yakın olduğu bilgisini edindik. Ama Antalya özelinde bunu araştırmamız gerekiyor” dedi.

İNSANIMIZI MUHBİRLİĞE ÖZENDİRİYORUZ

Balkan, ülke olarak temel sorunlarımızdan birisinin de insanlarımızın muhbir olmaya özendirilmesi olduğunu vurgulayarak, ”Bence temel sorun burada. İlgililere ve yetkililere, yapılan neredeyse her ihbar ya da şikayet ayrıntılı ve doğru bir süzgeçten geçirilmeden işleme konuyor. Aslında bundan polis, jandarma ve mahkemeler de çok rahatsız. Çünkü bunun bir kurallara bağlanması, bir süzgeçten geçirilmesi ve sürecin de hukuka uygun bir şekilde yürütülmesi gerekir” diye konuştu. Kubilay ELDEMİRCİ


Yorum Yap