Kepez’den ‘Sebil Kültürü’ açılımı

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Osmanlı Devleti’nde hayır sanatı olarak bilinen çeşme ruhunu Kepez’de yapılan birbirinden özel çeşmeler ile yaşatıyor.

Kepez’den ‘Sebil Kültürü’ açılımı

Kepez’den ‘Sebil Kültürü’ açılımı

 


Kepez Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, sebil kültürünü yaşatan Başkan Tütüncü, ilçenin kent mekânı estetiğine katkıda bulunmak amacıyla ilçenin farklı bölgelerine Osmanlı döneminin farklı çeşmelerini kazandırıyor. Bir sanat eseri niteliği taşıyan çeşmeler, Kent Ormanı, Dokumapark’a Emirgan Çeşmesi (İstanbul), Belediye hizmet binası önü Hacı Adil Bey Çeşmesi (Edirne), Çelebi Sultan Mehmed Camii bahçesine Bosna Çeşmesi ile Laleli Çeşmesi ve Park Orman Ulu Camii Çeşmesi örnekleri ile ilçede yer alıyor. Eski mimarinin izlerini taşıyan çeşmeleri yapmalarındaki amacı, ‘atalarımızın yolundan giderek, Kepez’de şehir kimliği oluşturmada su ve su kültürünü merkeze almak’ olarak özetleyen Başkan Hakan Tütüncü, eski şehirlerin tamamında çeşmelerin özel bir mimari, anıtsal bir yapı niteliği taşıdığına işaret etti.

Kepez’i meydan çeşmeleriyle buluşturduk

Aynı zamanda Türk Edebiyatı’nda da suyun önemli bir tema olduğuna vurgu yapan  Başkan Tütüncü, “Fuzuli’nin, ‘Su Kasidesi’ buna en güzel örnektir. Halk deyişlerinde, dua anlamında pek çok sözün içerisinde su önemli bir yer edinmiştir. Söz gelimi, su gibi aziz ol, duası hepimizin bildiği bir örnektir.”diye konuştu. Kepez’i, su kültürüyle zenginleştireceklerine işaret eden Tütüncü, “Kepez’i atalarımızın meydan çeşmeleriyle buluşturduk” dedi.
Kalıcı bir eser olan meydan çeşmeleri 100 yıl sonra da yine Kepezlilere su vermeye devam edecek. (Haber Merkezi)

 

 

 

 


Yorum Yap