Narenciye çıkmazı!

Antalya kent merkezindeki 203 dönüm büyüklüğündeki ‘Narenciye’ arazisinin Nurcu Hamidiye Kültür ve Eğitim Vakfı’na devredilmesi kamuoyunda büyük tepki yaratırken, arazinin asıl sahibi olan Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar’ın açıklaması kafaları karıştırdı.

Narenciye çıkmazı!

Narenciye çıkmazı!

   

Antalya kent merkezindeki 203 dönüm büyüklüğündeki ‘Narenciye’ arazisinin Nurcu Hamidiye Kültür ve Eğitim Vakfı’na devredilmesi kamuoyunda büyük tepki yaratırken, arazinin asıl sahibi olan Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar’ın açıklaması kafaları karıştırdı. Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, yazılı açıklamasında, Muratpaşa ilçesindeki 'narenciye' arazisinin bir vakfa devredildiği iddialarına ilişkin "Taşınmazın şu anki kullanıcısı olan Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) adına herhangi bir değişiklik yapılmamıştır" dedi.

Coşar, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı'nın, "Narenciye arazisinin sessiz sedasız bir vakfa devredildiği ve bunun doğru olması halinde Antalya'ya büyük bir ihanet olacağı" yönündeki açıklamalarının basında yer aldığını belirtti.

TAPUDA TESCİL İŞLEMİ 7 HAZiRAN’DA YAPILMIŞ

Vakıflar Bölge Müdürü Coşar, açıklamasında, Muratpaşa ilçesi Demircikara Mahallesi'nde 203 bin 713 metrekare yüzölçümlü 447 ada 4 parsel sayılı 'Narenciye' diye bilinen taşınmazın, arşiv ve tapu araştırmalarında, esas sahibi olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yönetilen Hamidiye Vakfı adına 7 Haziran 2018'de tescil edildiğini vurguladı. Hüseyin Coşar, taşınmazın hangi yasa maddesine göre tescil edildiğinin tapu kayıtlarına işlendiğinin kaydedildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:  "Genel Müdürlüğümüzce, taşınmazın şu anki kullanıcısı olan BATEM adına herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bilindiği üzere Türkiye'nin en köklü ve büyük kurumlarından biri olan Vakıflar Genel Müdürlüğü, Selçuklu ve Osmanlı döneminde kurulmuş olan ve bugün yöneticileri hayatta kalmayan vakıfları temsil ve idare etmekte ve bu vakıflar adına hizmetlerini sürdürmektedir. Bu tarihi vakıfların tüzel kişiliklerini günümüzde de sürdüren Vakıflar Genel Müdürlüğü, kurucularının belirledikleri amaçlar doğrultusunda öğrencilere burs vermekte, muhtaç vatandaşlara aylık maaş ve gıda yardımı yapmakta, ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki binlerce yıllık vakıf eserlerin onarımını gerçekleştirmektedir.”

STK’LAR VE MESLEK ODALARI DAVA AÇIYOR

Narenciye arazisinin Antalya’dan gizlenerek Hamidiye Kültür ve Eğitim Vakfı’na tahsis edilmesine Antalya kamuoyu ile birlikte sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarından da tepki yağıyor. Meslek odalarının Antalya’nın akciğeri konumundaki Narenciye arazisinin Hamidiye Kültür ve Eğitim Vakfı’na tahsisinin iptali için dava açmaya hazırlandıkları bildiriliyor. Narenciye’nin tahsisi konusunda bu hafta sürpriz gelişmelerin olması bekleniyor. Görkem DELLAL

 

 


Yorum Yap