İnşaat sektöründe yerli malzeme çağrısı

Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz Karataş, inşaatlarda kullanılan malzemelerin yüzde 30-35 oranlarına ithal edildiğini belirterek, sektöre “Yerli malzeme kullanalım” çağrısı yaptı.

İnşaat sektöründe  yerli malzeme çağrısı

İnşaat sektöründe yerli malzeme çağrısı

 Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz Karataş, yurt dışından ithal edilen inşaat malzemesinin ortalama bir yapıda yüzde 30-35 oranlarında olduğunu, bu oranın çok daha düşük seviyelere inmesi gerektiğini söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Karataş, “Bizim geçtiğimiz yıllarda dernek olarak yürüttüğümüz -Yerli Malım, Yerli Param-kampanyası işte bugünkü duyarlılık gösterdiğimiz davranışların tam da karşılığıydı. O dönem çok başarılı çalışmalar yaptık. Amacına ulaşan bir çalışmaydı, ancak yine de ithal ürün sevdasından bir türlü vazgeçmeyen inşaat sektörleri bulunuyordu. Bugün ülke ekonomimizin zor dönemden geçtiği günlerde aynı duyarlılığı göstermemiz gerektiği açıkça ortaya çıkmıştır. İnşaat sektörü İthal ürün sevdasından vazgeçmeli” dedi


Tam zamanı


Karataş, ekonomide yaşanan tüm bu dalgalanmalara karşılık inşaat sektörünün büyük bir özveri içinde bulunduğunu belirterek, “Tüm olumsuz gelişmelere karşılık, müteahhitlerin, inşaat firmalarının büyük bir özveri içinde olduğunu belirtmek isterim. Vatandaşımızın, yatırımcının sahip olmak istediği daireyi almaları için, eski maliyetlerle yapılmış inşaatların tamda değerlendirilme zamanıdır. Fırsat zamanıdır. Daha önce de dediğimiz gibi fiyatlar düşmeyecek. Düşmüyor. Tüm bu yaşanan maliyet artışlarına rağmen, müteahhit konut sahibi olmak isteyenlere bunu yansıtmamakta. Yeni yıl öncesinde bu fırsatın değerlendirilmesi gerekir, aksi halde birkaç ay içerisinde konut ve inşaatlarda yüzde 40’lara varan artışlar kaçınılmaz olacaktır. Yatırımcılar ve konut sahibi olmak isteyenler için fırsat dönemi bugünler diyebiliriz” diye konuştu

Milli ekonomiye katkının aynı zamanda ithal ürün sipariş etmemekle mümkün olacağını da belirten Karataş, “İnşaatlarda yerli malı kullanımının artması için Dernek olarak biz daima bu konuda duyurularımızı yapmakta, sektörümüzde ki müteahhitleri duyarlılığa davet etmekteyiz. Küçük büyük ölçekte ki tüm birçok yabancı ülkelerden ithal edilen ürünlerin oranı yüzde 30-35 civarında bunun daha da aşağılara çekilmesi gerekiyor. İthal edilen bu malzemelerin hepsi ülkemizde mevcut olup, bu üretimi ve duyarlılığı başarabilirsek, esas o zaman milli ekonomimize katkı sağlamış olacağız” dedi.

 


Uzun vadeli olmalı


Devletin yaptığı uygulama, kampanya ve fırsat seçenekleri karşısında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Tapu Harcı indirimi, KDV indiriminin devam etmesinde fayda olacağını belirten Karataş, “Devletin konut kredilerindeki desteği uzun vade de hayata geçirilmeli ve devam etmeli…  İnşaat sektörü ve ona bağlı 200 alt sektörün canlı kalması adına, konut kredisi faizi, gelir vergisinden düşürülmeli. Bazı uygulamaların tek KDV oranı üzerinden ortak hale getirilmesi en doğru adım olacaktır ” dedi (Haber Merkezi) 

 

 


Yorum Yap