AFET İÇİN BİREBİR

İnşaat Mühendisleri Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cem Oğuz, Antalya’da yaşanan son iki deprem sonrası kamuoyunun dikkatini tekrar afet toplanma merkezine çekti. Oğuz, Antalya’nın halen bir afet toplanma merkezi olmadığını belirterek, “Bana göre yeni stat yanı, devlet hastanesi karşısındaki 100.yıl spor alanı tam buna göredir” dedi.

AFET İÇİN BİREBİR

AFET İÇİN BİREBİR


İnşaat Mühendisleri Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cem Oğuz, Antalya’da son iki günde yaşanan 4.8 ve 5.2 büyüklüğündeki iki deprem sonrası ciddi uyarılarda bulundu. Depremlerin korkulacak düzeyde olmadığının altını çizen Oğuz, her şeye rağmen önlem alınması gerektiğinin altını çizdi.

 

AFET TOPLANMA MERKEZİ YOK

Cem Oğuz’un açıklamaları şöyle: “İki gündür 4.8 ve 5.2 büyüklüğünde iki deprem yaşadık. 106 ve 60 kilometre derinliklerde oluşan bu derin depremlerle sallanma dışında yıkıcı bir etki olmadı. Afrika levhası Anadolu levhasını sıkıştırmakta! Korkulacak bir şey yok, ancak önlem almak her zaman gereklidir. Önlemlerden ilk aklıma gelenleri aktarmak istiyorum. Öncelikle kentimizin acilen afet toplanma merkezlerine ihtiyacı vardır. Bana göre yeni stat yanı, devlet hastanesi karşısındaki 100.yıl spor alanı tam buna göredir.”

 

SAHTE MÜHENDİSLER ÇOĞALDI

“Kentimizin afet master planına ihtiyacı vardır. Bu konuda 2004’den beri İnşaat Mühendisleri Odası çaba sarf etmektedir. Proje müelliflerinin 2013 yılında iptal edilen mesleki denetimlerinin (sicillerinin) tekrar meslek odaları tarafından yapılması gerekmektedir. Zira sahte mühendisler çoğaldı. Bu durum kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Yapı denetim sistemi tekrar gözden geçirilmeli ve sigorta sistemi hayata geçirilmelidir. Teknik ve mali yeterlilik baz alınarak müteahhitlik sistemi tanımlanmalıdır.”

 

İMAR BARIŞI TEHLİKESİ

“Mühendislik, Mimarlık Fakültelerinin Türkiye’deki alt yapıları, puan barajları, sayıları ve nitelikleri acil bir şekilde gözden geçirilmelidir. Kentsel dönüşüm sistemi bütüncül bir anlayışla ciddi bir şekilde ele alınmak durumundadır. İmar barışında yapı güvenliği dikkate alınmalıdır. Yeni çıkan kanunda yapı sahibinin beyanı ile yapıların affedildiği ve durumun büyük bir tehlike arz ettiği unutulmamalıdır.” Senem KÖR

 


Yorum Yap