Dokumapark’ta modern sanatlar galerisi

Kepez Belediyesi, kentin kültür ve sanat hayatına 4 ayrı salonu olan 1000 m2 büyüklüğünde modern sanatlar galerisi kazandırdı. Dokuma Modern Sanatlar Galerisi, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili güzel sanatlar yarışması sergisiyle kapılarını açacak.

Dokumapark’ta modern sanatlar galerisi

Dokumapark’ta modern sanatlar galerisiKepez Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Eski Dokuma Fabrikası’nın yemekhane binasının, modern sanatlar galerisine dönüştürülmesi çalışmaları tamamlandı. Dokuma Modern Sanatlar Galerisi adı verilen ve 4 sergi salonunun bulunduğu 1000 m2 büyüklüğünde tesisin açılış töreni, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yıldönümünde Pazar günü saat 16.00’da yapılacak.

15 Temmuz temalı açılış
Dokuma Modern Sanatlar Galerisi, Kepez Belediyesinin 15 Temmuz ile ilgili 2 yıldır düzenlediği güzel sanatlar yarışmasına katılan eserlerin yer aldığı sergi ile kapılarını açacak.15 Temmuz temasıyla da Dokuma Modern Sanatlar Galerisi’ne, anlamlı bir açılış yapılacak. 1960 askeri darbesi sonrası idam edilen demokrasi şehidi merhum Başbakan Adnan Menderes’in 5 Ocak 1956’da temelini attığı Dokuma Fabrikası yerleşkesi, 15 Temmuz hain darbe girişimini yapan Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’ne yönelik Antalya’da yapılan operasyonlarında gözaltına alınanların toplanma merkeziydi. Toplanma merkezi olarak kullanılan yemekhane binasında oluşturulan modern sanatlar galerisinin ilk sergisinin konusu da 15 Temmuz olacak.

 

Kepez, kültür ve sanatın merkezi oluyor
Kepez’in, kültür ve sanat alanında Antalya’nın merkezi olma konusunda emin adımlarla ilerlediğine dikkat çeken Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Artık Antalya’nın çok güzel bir modern sanat galerisi var. Modern sanatlara ilgi duyan sanatseverlerin sergilerini, Dokuma Modern Sanatlar Galerisi’nde açacağız.  Dokuma Modern Sanatlar Galerisi’nin Antalya’nın kültür ve sanat hayatına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnanıyorum ki bundan sonra da Antalya’da modern sanat alanında çok daha farklı ve özel adımlar atılacak.
Dokuma Modern Sanatlar Galerisi’nin 15 Temmuz Pazar günü saat 16.00’da yapacağımız açılış törenine sanatçılarımızı, sanatseverlerimizi ve hemşehrilerimizi davet ediyorum.”

4 salonlu sanat galerisi
 Sanat galerisine dönüştürülmesi amacıyla eski Dokuma Fabrikası’nın yemekhane binasında özgün mimari yapısına sadık kalınarak restorasyon çalışması yapıldı. Çatısı, elektrik ve su alt yapısı, lavaboları, kapı, pencereleri yenilenen binada700 m2, 90 m2, 75m2 ve 85 m2 büyüklüğünde 4 ayrı sergi salonu oluşturuldu. Dokuma Fabrikası çalışanlarının çay molası verdiği 90 m2 büyüklüğündeki yer de sergi salonuyla birlikte okuma salonu olarak da hizmet verecek. Okuma salonuna, nostaljik çay ocağı da konulacak.   Sanat galerisinin dört salonunda da raylı spot aydınlatma kullanıldı. (Haber Merkezi)

 

 

 

 

 


Yorum Yap