AVM’ler bayramın birinci günü kapalı

Valilik ve İl Ticaret Müdürlüğü’nün kararına göre, Antalya’da AVM’ler Ramazan ve Kurban Bayramı’nın birinci günleri ile 1 Ocak’ta kapalı olacak.

AVM’ler bayramın birinci günü kapalı


Başkent Ankara’da olduğu gibi Antalya’da da alış veriş merkezleri Ramazan ve Kurban Bayramlarının birinci günleri ile 1 Ocak’ta kapalı olacak.. AVM’lerde bayram kararı ilk olarak Ankara’da verilmiş,

Ankara Valiliği ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından alınan kararla, Ramazan Bayramı'nın birinci gününde kentteki alışveriş merkezlerinin kapalı olacağı belirtilmişti.

Antalya’da Vali Münir Karaloğlu ve AESOB Başkanı Adlıhan Dere’nin çabaları ile kapsam genişletildi. Buna göre Antalya’da artık AVM’ler Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci günü ile 1 Ocak’ta kapalı olacak. AVM’ler, dini bayramların diğer günleri ise 10.00-22.00 saatleri arasında açık olacak.

AVM’lerin bayramların birinci günü kapanması kararı esnaf kesiminde olumlu karşılandı.

 

YASA NE DİYOR?

6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunun çalışma saatlerini belirleyen 13'üncü Madde'sinde şu ifadeler yer alıyor:"Mesleğe, mevsime ve turizme özgü şartlar ve benzeri hususlar gözetilerek perakende işletmelerin bir kısmının veya tamamının çalışma saatleri, meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine yetkili idarenin görüşü alınmak suretiyle vali tarafından belirlenebilir. Esnaf ve sanatkâr işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşunca ilgili esnaf ve sanatkâr odasının görüşü alınır. Üst meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine, faaliyet kollarına göre perakende işletmelerin çalışma saatlerinin bölge veya ülke düzeyinde belirlenmesine bakanlık yetkilidir"(Haber Merkezi)

 


Yorum Yap