Piyasalar panikte

Dolar krizinin piyasalarda yarattığı paniğin daha fazla büyümeden önlenmesi gerektiğini vurgulayan ANSİAD Başkanı Sadi Kan, “Seçimler dolayısıyla ortaya çıkan belirsizliklerin negatif etkilerini iş dünyası olarak hissediyoruz. Dövizdeki bu hareketin kendi kendini besleyen bir güvensizlik türbülansına dönüşmesi engellenmedir” dedi.

Piyasalar panikte

Piyasalar panikte


 


Ekonomik gelişmelere ilişkin görüşlerini yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyuran Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği(ANSİAD)Başkanı Sadi Kan,  “Türkiye gibi ekonomisi ve dinamizmi son derece yüksek olan bir ülkede süreçler önemlidir. Seçimler dolayısıyla ortaya çıkan belirsizliklerin negatif etkilerini iş dünyası olarak hissediyoruz. Dövizdeki bu hareketin kendi kendini besleyen bir güvensizlik türbülansına dönüşmesi engellenmedir. Bu çerçevede ulusal paramızı koruyacak bütün adımların hızlı bir şekilde atılmasını bekliyoruz” dedi..

HUKUK DEVYLEÇTİ VE DEMOKRATİKLEŞME

ANSİAD Başkanı Sadi Kan, ekonomi yönetiminin bütçe disiplinini güçlendirme konusunda yeni adımlar atması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi : “Merkez Bankası bütün araçlarını bağımsız ve kararlı bir şekilde kullanılmalıdır. Politika faizini ve döviz likiditesini artırmalıdır. Ekonomi yönetimi bütçe disiplininin güçlendirilmesi konusunda yeni adımlar atmalıdır. Yerli ve yabancı sermayeye güven tesisi için sermaye kontrollerine gidilmeyeceği konusunda net açıklama yapılmalıdır. Toplumsal mutabakat sağlanmalı, yapısal reformlar geniş ve katılımcı bir zeminde tesis edilmelidir. Yabancı sermayenin tam olarak teşvik edilmesi için hukuk devleti ve demokratikleşme yönünde adım atılmalıdır. Demokratikleşmeden beklentimiz ise her alanda şeffaflığın ve katılımcılığın artması ve hukuk devleti prensipleridir. Bu adımlar birlikte olmalıdır ki bu panik ya da dolar krizi daha fazla büyümeden önlenebilsin”

HAKUKU VE SİYASİ ÖNLEMLER

Merkez Bankası tarafından atılan adımın son iki haftadır yaşanan sürecin bir nebze olsun rahatlamasına vesile olduğunu sözlerine ekleyen Kan,”Tercihimiz müdahalelerin zamanında olması ve piyasalar açısından Merkez Bankası kredibilitesinin güçlü olmasıdır. Zamanında ve doğru müdahaleler yapılmazsa, bu faiz artışı da boşa çıkabilir. Bu müdahalenin yapısal reformlarla da desteklenmesi gerekir. Yerli ve yabancı sermayeye güven tesisi ve yabancı sermayenin teşviki için ülkemizin küresel imajının güçlendirilmesi için ekonomik, hukuki, siyasi önlemler birlikte ele alınmalıdır” görüşüne yer verdi.

GÜNLÜK ÖNLEMLER ÇÖZÜM OLMAZ

“ Ülkemizin kendi gerçekliğinde politikalar üretmesi ve günübirlik tedbir ve paketlerle ülke ekonomisinin sürdürülmemesi gerektiği gün gibi açıktır” diyen ANSİAD Başkanı Sadi Kan, şunları belirtti :  “Bütçe açığı nedeniyle yaşanan bozulmalar, ülkenin iç tasarruf konusunda yeterliliği söz konusu değilken kamu açığının da artırılması kaynak ihtiyacını da artırmaktadır. Ekonominin cari açık ve bütçe açığı girdabında olması TL’nin değeri üzerinde baskı yaratıyor. Maalesef bu da Türkiye’nin kredi notunda düşüşlere neden oluyor. Önüne geçilebilmesi için ise ekonomik dengelerin sağlanması şarttır.  Yapısal reformlar ile değişimi sağlamak ve dış kaynak bağımlılığını azaltmak ülkemiz adına doğru bir adım olacak, ancak reformların sürekli ertelenmesi daha büyük sorunların karşımıza çıkmasına sebebiyet verebilecek. Ülkemizin kendi gerçekliğinde politikalar üretmesi ve günübirlik tedbir ve paketlerle ülke ekonomisinin sürdürülmemesi gerektiği gün gibi açıktır. İçinde bulunduğumuz gerçekliğe uygun politikaların üretilmesi ve bu gerçeğin kabul edilmesi gerekmektedir.  Merkez Bankası politikalarının bağımsızlığı, doğru ekonomi yönetimi, yerli ve yabancı sermayeye güven tesisi ve yabancı sermayenin teşviki için ülkemizin küresel imajının sağlanması ve birlikte adımların atılması ile yaşanabilecek ekonomik krizin önüne geçilebilmeli”(Haber Merkezi)

 

 

 


Yorum Yap