Böyle giderse yabancı işçi cennetine döneriz

Turizmci Ülkay Atmaca, turizm sektöründe 100 - 150 bin civarında Kırgız ve Kazak ağırlıklı yabancı işçinin çalıştırıldığına yönelik iddialar olduğunu belirterek, “Ülkemizin yabancı işçi cennetine dönmesini istemiyorsak, kriz nedeniyle sektörden uzaklaşan kaliteli personelimizi geri kazanmak zorundayız” dedi.

Böyle giderse yabancı işçi  cennetine döneriz

Böyle giderse yabancı işçi cennetine döneriz 

-----------

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Üyesi ve İnnvista Hotels Belek Genel Müdürü Ülkay Atmaca, Akdeniz GERÇEK’e yaptığı açıklamada Antalya ve bölgesinde geçen yıldan sonra bu yıl da ciddi anlamda yetişmiş eleman bulmakta güçlük çektiklerini söyledi. Son yıllarda yaşanan ekonomik krizin turizm çalışanının sektör değiştirmesine yol açtığını vurgulayan Atmaca,

 “Otellerimizde çalışan kaliteli personeli kötü geçen sezonların ardından kaybedince, Antalya özellikle Kırgız ve Kazak çalışan akınına uğradı. Sonuçta bu bir geçim meselesi. Eski dönemde ödenen maşları veremez olduk ve ister istemez kaliteli personelimiz sektörden uzaklaştı. Büyük bir çoğunluğu daha fazla para kazanabilecekleri sektörlere geçtiler” dedi.

 

“150 BİN YABANCI İŞÇİ

ÇALIŞIYOR” İDDİASI

Turizm sektöründe çalışan yabancı işçi konusunda çok farklı rakamlar telaffuz edildiğini kaydeden Atmaca, “Bende çok farklı rakamlar duydum ama emin değilim. 100 ile 150 bin civarında bir dış göçten bahsediliyor. Geçen yıl zaten bunun sıkıntısı yaşanmıştı. Dolayısıyla Türk turizmi bütçelerini tekrar oluşturup kendi kaliteli personelini tekrar geri kazanmak zorundadır. Devletin özellikle tur operatörlerine ve uçaklara verdiği teşvikleri, konaklama sektörlerine de vermesi lazım. Biz de o zaman kaliteli personelimizi rahatlıkla geri çağırabiliriz. Bu şekilde istihdama da ciddi bir katkı sağlamış oluruz. Aksi takdirde ülkemiz yabancı işçi cennetine döner” diye konuştu.

 

STAJ YAPMADAN

TURİZMCİ OLUNMAZ

Turizm fakültelerindeki 75 günlük staj zorunluluğunun kalktığı yönündeki duyumları da değerlendiren Atmaca, şöyle konuştu: “ “Bu konuda çok ciddi bir duyumum yok. Benim bildiğim, okullarda mutlaka staj yapma zorunluluğu var. Ben kendi otelime 7 tane stajyer aldım. Hatta biz bırakın staj sürelerinin kaldırılmasını, okuldaki teori kısmının azaltılmasını ve staj sürelerinin uzatılmasını istiyoruz. Bu konuda okullarla görüşmeler bile yaptık. Antalya’da, Ankara’da, Tekirdağ’da Eskişehir’de üniversiteler dışında çok ciddi turizm meslek liseleri var. Stajyerler mezun olmadan burada gelip normal bir çalışan gibi otellerde staj yapacaklar. Çünkü okullarda alınan teorik bilgi, oteldeki pratik ile birleşmek durumundadır. Bu olmadan bu arkadaşların turizmci olmaları kesinlikle mümkün değildir.” Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

 


Yorum Yap