"Engelleri birlikte aşıyoruz"

Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için yaptıkları çalışmaları anlatan Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, “Engelli bireylerin topluma kazandırılması için her türlü desteği veriyoruz. Cadde ve kaldırımları engelliler için düzenledik. Çok sayıda engelli kardeşimize tekerlekli sandalye yardımı yaptık” dedi.

"Engelleri birlikte aşıyoruz"Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada“Engellilerin yaşam kalitesini artırmak için her türlü desteği veriyoruz. Kemer’de yaşlılarımıza ve engellilerimize sadece özel günlerde ya da haftalarda değil yılın her günü hizmet götürüyoruz” dedi.

"CADDE VE KALDIRIMLARI DÜZENLEDİK"

Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için yapılan altyapı çalışmalarını anlatan Başkan Gül, "Kaldırımları engellilere uygun yapmak yasal bir zorunluluk ama buna çoğu belediye uymuyor. Engellilere uygun kaldırım taşlarını üretmek için belediyemiz bünyesinde fabrika kurduk. Dışarıdan metrekaresi 120 liraya alabileceğimiz kaldırım taşını biz 8 liraya mal ettik. Çok önemli bir tasarruf sağladık. Caddelerdeki ve sokaklardaki bütün kaldırımları engellilere uygun olarak düzenliyoruz. Bu düzenlemeler turizm açısından da önemli. İlçemize gelen misafirler bu düzenlemeleri takdirle karşılıyorlar. Engellilerin hayata kazandırılması için çeşitli kültürel etkinlikler de düzenliyoruz" diye konuştu.

 

"ONLAR BİZİM AİLEMİZ"

Kemer Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, engellilerin yanı sıra yaşlı ve yatağa mahkum hastalara da el uzattıklarını kaydeden Başkan Mustafa Gül,  "43 engelli vatandaşımıza tekerlekli sandalye bağışı yaptık. 2 adet akülü tekerlekli sandelye de önümüzdeki günlerde teslim edilecek. İhtiyaç halinde yeni tekerlekli sandalyelerimiz hazır. Ayrıca yatalak bir hastamıza havalı yatak, 2 engelli vatandaşımıza işitme cihazı yardımı yaptık. Yaşlılarımızın da her türlü sağlık kontrolü ekiplerimiz tarafından yapılıyor. 65 yaşüstü tüm hemşerilerimizin doğum günlerini kutluyoruz. Aramızda duygusal bir bağ kuruldu. Yaşlılarımız ve engellilerimiz bizi ailesi gibi görüyor, biz de onları ailemiz gibi görüyoruz" şeklinde konuştu.

 

REHABİLİTASYON MERKEZİ KURULDU

Başkanlığının ikinci dönemi olan 2009 yılında göreve gelir gelmez engelli sorunlarına el attıklarını kaydeden Başkan Gül,  “Aileler engelli çocuklarını evde tutmayı tercih ediyor ve pek toplum içine çıkarmak istemiyordu. Ailelerin yüzde 95’inin bu şekilde davrandıklarını görüyorduk.  Bu ailelere destek verdik ve engelli bireylerin topluma kazandırılmasını sağladık. Son 10 yılda bu konuda önemli bir bilinçlenme oldu. Artık aileler engelli çocuklarını okula gönderiyorlar. Biz de belediyemizin bir binasını komple bu konu için tahsis ettik ve bir rehabilitasyon merkezi kurdurduk. Burada çocuklarımızın hem eğitimden geri kalmaması, hem de sağlık sorunlarının giderilmesi ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu merkeze her türlü desteği veriyoruz" dedi.  (Haber Merkezi) 


Yorum Yap