MEB seçimi bıraksın kendi işine baksın

Eğitim-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) seçime yönelik uygulamalardan vaz geçmesini, aklı, bilimi ve hukuku hakim kılması gerektiğini söyledi.

MEB seçimi bıraksın  kendi işine baksın

MEB seçimi bıraksın kendi işine baksın


Eğitim ve Bilim İşgörenleri (Eğitim-İş) Sendikası Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, yönetim kurulu adına yaptığı açıklama Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) seçime yönelik uygulamalardan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti olduğunu ve hukuk devletinde de hukuk kurallarının hakim olduğunu kaydeden Iltar, “Yönetmelik hükümleri açık olduğu halde şube müdürlüğü yer değiştirmelerini bir yıl ötelemek her şeyden önce hukuk kurallarına aykırıdır. Sözleşmeli öğretmen alımı sözlü sınav sonuçlarının açıklanmasının ertelenmesi, yönetici görevlendirme sözlü sınav sonuçlarının ertelenmesi ve şube müdürlüğü bölge hizmetinin bir yıl ertelenmesi gibi birçok uygulama seçime yönelik uygulamalardır. Unutulmamalıdır ki devlet kurumları sadece bir partinin ya da hükümetin değil tüm ülkenin ve halkındır. Bir kişi ya da zümreye avantaj sağlamaya yönelik çabalar anayasal suçtur” dedi.

 

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Iltar, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “MEB seçime yönelik uygulamalardan vaz geçmeli, aklı, bilimi, hukuku hakim kılmalıdır. MEB’in bu tür uygulamalarını şiddetle kınıyoruz. İşte bu yanlı ve yanlış çabalar MEB’e olan güveni zedelemiş zedelemeye de devam etmektedir. Bakan onayına bağlı olarak yani tamamen keyfiyetle ertelemeler yapmak doğru bir yaklaşım değildir. MEB’i hakka, hukuka, hakkaniyete ve devlet ciddiyetine davet ediyoruz. Seçime yönelik yatırımlar, bir milyonun üzerindeki MEB çalışanının gözleri önünde cereyan etmekte olup bu konudaki cevabı yine seçimde vereceklerinde şüphemiz yoktur.” Kubilay ELDEMİRCİ


Yorum Yap