Korku İmparatorluğunu hep birlikte yıkacağız

Antalya CHP’de ilk milletvekili aday adaylığı açıklamasını gazeteci Songül Başkaya gerçekleştirdi. Başkaya’nın, il başkanlığı önündeki aday adaylığı açıklaması yoğun ilgi gördü. Konuşması partililerin alkışlarıyla sık sık desteklenen Başkaya, “Korku imparatorluğunu yıkmak için elimi değil, gövdemi taşın altına koyarak milletvekili aday adayı oluyorum” dedi.

Korku İmparatorluğunu  hep birlikte yıkacağız

Korku İmparatorluğunu hep birlikte yıkacağız


Geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi Meclis Üyeliklerinden istifa eden

ardından Ankara’ya giderek evraklarını genel merkeze teslim eden Songül Başkaya, dün İl başkanlığı önünde CHP milletvekili aday adaylığını açıkladı. Başkaya’nın açıklamasına CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, CHP Muratpaşa Kadın Kolları Başkanı Omca Çoşarcan Kaya, CHP’nin önceki dönem milletvekillerinden Gürkut Acar ve Tuncay Ercenk, önceki dönem il başkanlarından Ahmet Özer Ülken, Eğitim-İş Başkanı ve Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi Fatin Iltar, Eşgüdüm Kurumlu önceki dönem başkanı Abit Küçükarslan, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Muratpaşa Şube Başkanı Şükran Akkaya, önceki dönem Antalya Barosu Başkanlarından Cengizhan Gököz, Tüm Yerel Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Şahin, ANŞOYAD Başkanı Şükrü Erciyeslioğlu,  Altınokta Körler Derneği önceki dönem başkanlarından Rahim Ezgi, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Musa Gül, CHP Kepez Gençlik Kolları Başkanı Kalman Karakuş partililer ve vatandaşlar katıldı. Konuşmasının başında ülkeyi 16 yıldır kötü yöneten AKP’nin toplumu, gelişmiş ülkeler seviyesine indirmek yerine tek adama göre anayasa yaptığını ve parlamenter rejimi sonlandırdığını, bunu yaparken de her türlü seçim hilesini gerçekleştirdiğini iddia etti.

 

OHAL’DE YAŞANANLAR KABUS

16 Nisan referandumunda milli iradeye sandık darbesi yapıldığını vurgu yapan Başkaya şöyle konuştu: 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlayıp bir türlü kaldırılmayan OHAL sürecinde yaşananlar ise adeta kabus. 7. kez uzatılan OHAL’e baktığımız zaman tablo iç karartıcı. CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün açıkladığı OHAL’in yarattığı hak ihlallerinin derlendiği rapora göre;  OHAL süreci basın ve basın emekçileri açısından Türkiye tarihinin en karanlık dönemi olma yolunda ilerlemektedir. OHAL boyunca 200 medya kuruluşu kapatılmış, bunlardan sadece 25’i hakkındaki kapatma kararı kaldırılmıştır. 6 haber ajansı, 50 gazete, 18 dergi, 33 televizyon, 29 yayınevi, 37 radyo bu süreçte kapatılmıştır. 135’ten fazla gazeteci tutuklanmış, 2500 gazeteci ise işsizliğe mahkum edilmiştir. OHAL boyunca 5 bin 822’si akademisyen olmak üzere, toplam 7037 kişi üniversitelerden ihraç edilmiştir. İhraç edilen öğretmen ve idari personel sayısı ise 33.497 olmuştur. OHAL boyunca 114 bin 279 kişi kamudan ihraç edilmiştir. 11 kadın derneği kapatılmış,  624 Kadın öldürülmüş, ihraç edilenlerin yüzde 20’si kadın olmuş, kadınların işsizlik oranı yüzde 27’yi bulmuş, cezaevindeki bebek sayısı 149 olmuştur. Hükümlü ve tutuklu sayısı; 219 bin 180 olmuştur. 150 bin kişi gözaltına alınmıştır. Enflasyon, işsizlik rakamları katlanmıştır.”

 

İTTİFAK TERS TEPMİŞTİR

“Hal böyleyken her şeyi tek adama göre ayarlayan AKP ve Bahçeli baskın seçim kararı aldı “diyen Başkaya konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ama AKP’nin tek adama göre yaptığı anayasa değişikliği ve diğer değişiklikler Bahçeli ile yaptığı ittifak ters tepmiştir. Bütün sorular Erdoğan ve Bahçeli’nin çalışmadığı yerden çıkmıştır. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı birkaç hamle ile AKP ve Bahçeli’nin ezberini bozmuştur.  AKP’nin İyi Parti’yi seçime sokmama planlarına karşı Kılıçdaroğlu, 15 milletvekilini pazarlıksız ve tereddütsüz İYİ Parti’yi göndererek onların grup kurup, seçime katılmasını sağlamıştır. Bu hamle hem AKP’nin İYİ Parti’yi egale etmesinin önüne geçmiş hem de olası CHP’den İYİ Parti’ye geçişlerin önüne geçmiştir. Bu dönemde Saadet Partisi ve İYİ Parti ile götürülen akılcı ve demokrat girişimler millet ittifakının kurulmasının temellerini atmış, sağın çok büyük bölümünün CHP’ye olan güvenini artırmıştır.

 

BİRLEŞECEĞİZ VE KAZANACAĞIZ

“Yine Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı konusunda toplumun tüm kesimleriyle ilişki kurak ve bilimsel araştırma yöntemleri ve örgüt dinamiklerini göz önüne alarak geçtiğimiz Cuma günü benim de katıldığım toplantıda Cumhurbaşkanı adayımız olarak Sayın Muharrem İnce’yi, açıklamıştır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu hamleleri umut olmuştur. Karşısında muhalefet olarak yer alan bir ismi Cumhurbaşkanı adayı olarak çıkarması, O ismin de Genel Başkanı onure etmesi, hem Genel Başkanın hem de İnce’nin ilk fırsatta 18 yıllık CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunması özlenen tabloyu oluşturmuş, kutuplaşan dünyada kucaklaşmayı sağlamıştır. İnanıyorum ki birleşeceğiz ve kazanacağız. Birleşeceğiz ve ülkemize demokrasiyi getireceğiz. Kardeşliği tesis edeceğiz.”

 

VEKİL REKORUNU KIRACAĞIZ

16 yıllık AKP döneminde Antalya’nın adeta kabusu yaşadığını ifade eden Başkaya, “Tarım bitmiş, turizm bitmiş, SİT alanları, sahiller, ormanlar, kıyılar yağmalanıyor. Tarım toprakları betonlaşıyor, sahiller peşkeş çekiliyor, su kaynakları kirletiliyor, çılgın projeler adı altında kent talan ediliyor. Canımıza ve malımıza kast eden projeler vizyon diye lanse ediliyor. Ama artık yeter. Vatandaş artık dur diyor. Hatta öyle ki Antalya’da 2002 yılında çıkardığımız 8 milletvekili rekorumuzu bu seçimde egale edeceğiz. Bu bir temenni değildir, hesaplamalara dayanmaktadır. Bir yıl önce yapılan referandumda evet’i temsil eden cumhur ittifakı yüzde 40’a tekabül eden 575 bin oy almıştır. Hayır’ı temsil eden millet ittifakı ise yüzde 60’a karşılık gelen 830 bin oy almıştır. Bu durumda Dhondt milletvekili belirleme hesap yöntemine göre cumhur ittifakı 6, millet ittifakı 10 vekil çıkarmaktaydı. Son bir yılda AKP’nin ülkemizde yaşattığı ekonomik, sosyal ve yönetsel krizler halkımızı canından bezdirmiş AKP oyları yaklaşık 10 puan gerilemiştir. AKP’deki bu gerileme Antalya geneline de yansımıştır. Yukarıdaki hesaplama bu günkü oy oranına yansıtıldığında CHP olarak hedefimiz 8-9 milletvekilliğidir. Bunu çıkaracağız arkadaşlar. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve Bahçeli’nin ezberini bozduğu gibi biz de Antalya’da AKP’nin ezberini bozacağız. Bunu hep birlikte başaracağız. Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’nin dediği gibi hepimiz kendimize, ailemize, yakınlarımıza seferberlik ilan edeceğiz. Gece gündüz demeden partimiz için, ülkemiz için, milletimiz için çalışacağız. 25 Haziran’a kadar fedakarlık yapacağız” dedi.

 

KORKU İMPARATORLUĞUNU YIKACAĞIZ

Açıklamaları partililer tarafından alkışlarla desteklenen Songül Başkaya, korku imparatorluğunu yıkmak için elini değil, gövdesini taşın altına koyarak milletvekili aday adayı olduğunu kaydetti. Başkaya şöyle dedi: “Şimdi soruyorum size,

Korku imparatorluğuna dur diyecek miyiz? Tacizlere tecavüzlere dur diyecek miyiz? İşsizliğe, yoksulluğa dur diyecek miyiz? Susturulan medyaya dur demek için artık yeter diyecek miyiz? Doğayı talan edenlere dur diyecek miyiz?

Torpile kayırmaya son verecek miyiz? Kutuplaştıranlara, bölenlere dur demek için cumhuriyetimize göz dikenleri sandıkla gönderecek miyiz? Evet, sizlerin desteğiyle başaracağız. Ben de bu kutlu yolda elimi değil, gövdemi taşın altına koyarak milletvekili aday adayıyım. Antalya’da 9 yıldır il genel ve belediye meclislerinde sizlere layık olmak için verdiğim mücadelemi yükselterek TBMM’ye taşımak istiyorum. 20 yıllık gazeteci, televizyon programcısıyım, kamu yönetimi uzmanı ve halkla ilişkiler uzmanıyım. Sarı basın kartı sahibiyim. 15 yıldır Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptığım Akdeniz Gerçek Gazetesi isimli günlük gazetemizi çıkarıyorum. Basın kanalıyla ve görev yaptığım meclis üyeliği ile de yıllardır Antalya’mıza hizmet ediyorum. Cumhuriyet Halk Partimizin 21. Dönem Antalya İl Genel Meclisi’ne 3. Sıradan Muratpaşa Meclis Üyesi olarak girdim. 28 Yaşında meclisin en üyesi ve Muratpaşa’nın ilk kadın İl Genel Meclis üyesi oldum. 2014 seçimleriyle İl Genel Meclisi kapatıldığından, son İl Genel Meclisi üyelerinden biriyim.”

 

MÜCADELELERİMİ YARGIYA TAŞIDIM

“Mecliste çevre tahribatına yol açan taş ve maden ocakları, doğaya zarar veren hidroelektrik santraller ve doğalgaz çevrim santrali konusunda mücadele verdim. Mücadelelerimi yargıya taşıdım. Yine turizm koruma gelişim alanı olan Lara’da sahilleri sıkıntıya sokan Turizm Bakanlığı planlarını 2 kez Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile iptal ettirdik. Tünektepe’nin işgallerden arındırılması, tahliyesi ve teleferik projesinde imzam ve oylarım vardır.

2014 Yerel seçimleri öncesinde gerçekleşen eğilim yoklamasında en büyük ilçe olan Muratpaşa’da 1. Sırada çıktım. 3 Bin 300 kişinin katıldığı eğilim yoklamasında bin 100 oy aldım. Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ve CHP’nin ilk kadın grup başkanvekili oldum. Burada da sahillerin ilçe belediyelerinde kalması, koordinatörler eliyle yapılan muhalefete zulmün, işçi kıyımının, sürgünlerin, rant planlarının takipçisi oldum. Valilik İl İnsan Hakları Ödülü (2011), Antalya İş Kadınları Derneği Yılın Kadını Ödülü (2012), Antalya Kadınlar Birliği Uğur Mumcu Ödülü (2018) sahibiyim.

Kent dinamiklerinden ve meslek örgütlerinden, hemşehri derneklerinden gelen teveccühle, yereldeki çalışmalarımı ve çabalarımı Ankara’da daha da artırmak ve memleketimize hizmet için 7/24 sahada, halkımızın ve partimizin hizmetinde olmaya talibim. İnanıyorum ki, 83 yıllık Antalya’nın kadın milletvekilini hasretini bu dönemde bitireceğiz…

Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz derler. Siz değerli cefakar, vefakar partili büyüklerim, yoldaşlarım, kardeşlerim. Biz güzel bir yola çıktık. Hayırlı bir yola. Aydınlık ve onurlu bir yola çıktık, hep birlikte…

Tıpkı 98 yıl önce bu ülkeyi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere arkadaşlarıyla beraber çıktıkları o kutlu yolculuk gibi. Yolumuz hayır olsun. Yolumuz aydın.”

Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili aday adayı olan Songül Başkaya konuşmasını Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘Memleket İsterim’ şiiriyle ve alkışlarla tamamladı. Senem KÖR

 

 


Yorum Yap