‘Halka arsenikli su içiriyorlar”

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, çok çarpıcı bir açıklama yaparak, Antalyalılara arsenikli su içirildiğini iddia etti. Kara, “Arsenik gibi kanserojen olduğu bilinen bir maddenin Boğaçayı’na alternatif kaynak olarak kullanılan Kovanlık ve Termessos kaynaklarındaki sularda tespit edilmiş olmasına rağmen halktan gizleniyor” dedi.

   ‘Halka arsenikli  su içiriyorlar”

‘Halka arsenikli su içiriyorlar”


 

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, çok çarpıcı bir açıklama yaparak, Antalyalılara arsenikli su içirildiğini iddia etti. Kara, “Arsenik gibi kanserojen olduğu bilinen bir maddenin Boğaçayı’na alternatif kaynak olarak kullanılan Kovanlık ve Termessos kaynaklarındaki sularda tespit edilmiş olmasına rağmen halktan gizleniyor” dedi.

 

ASAT, KANSEROJEN TESBİTİNİ HALKTAN GİZLİYOR

Niyazi Nefi Kara, “ASAT’ın içme suyu olarak Kovanlık ve Termessos kaynaklarına yöneldiğinde bu kaynaklardan alınan suyun arsenik değerlerinin Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da limitin çok üstünde olduğunun açıklanmasına rağmen bu projede ısrar edilerek halk sağlığı açıkça tehdit edilmektedir. Arsenik gibi kanserojen olduğu bilinen bir maddenin Boğaçayı’na alternatif sularda tespit edilmiş olmasına rağmen,  ASAT tarafından halktan gizleniyor olması endişeleri artırıyor” dedi.

 

HALK SAĞLIĞI BELEDİYE BAŞKANI ELİYLE TEHDİT EDİLİYOR

Konuyu Meclis’e taşıyan Kara, önergesinde “Bizler Dünya Su Günü’nü kutlarken, doğal su kaynaklarının korunmasını, vatandaşların temiz su kaynaklarına erişimlerinin engellenmemesini savunmuştuk.  Meslek odaları ile birlikte doğal yapıya zarar vereceğini belirterek karşı çıktığımız Boğaçayı Projesi ile Antalyalıların temiz içme suyu kullanma haklarının ellerinden alınacağını ve arsenikli su içmeye mahkum edilerek sağlıklarının bizzat Belediye Başkanı eliyle tehdit edileceğini söylüyoruz” görüşüne yer verdi.

 

----------------------------

 

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, çok çarpıcı bir açıklama yaparak, Antalyalılara arsenikli su içirildiğini iddia etti. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ‘çılgın’ proje diye lanse ettiği Boğaçayı Projesi ile ilgili halkın sağlığını ciddi tehlikeye atacak iddialar gün yüzüne çıktı.  İddialara göre, Antalya’nın en temiz içme suyu kaynağı olan Boğaçay tatlı su kuyusunun proje hayata geçirildiğinde tuzlu su karışacağı için kapatılacağı ve Antalya halkının içme suyu ihtiyacının arsenik oranı yüksek diğer kaynaklardan sağlanacağı ortaya çıkmıştı. CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, en başından beri takip ettiği Boğaçayı Projesi ile ilgili gün yüzüne çıkan bu iddiaların TBMM’ye sunduğu bir araştırma önergesi ile araştırılmasını istedi.

 

ANTALYA HALKI KANSERLİ SU İÇMEYE DEVAM EDECEK Mİ ?

Araştırma önergesi hakkında açıklama yapan Kara, “Bizler geçtiğimiz hafta Dünya Su Günü’nü kutlarken doğal su kaynaklarının korunmasını, vatandaşların temiz su kaynaklarına erişimlerinin engellenmemesini savunmuştuk. En başından beri ilgili meslek odaları ile birlikte doğal yapıya zarar vereceğini belirterek karşı çıktığımız Boğaçayı Projesi ile Antalyalı hemşerilerimizin temiz içme suyu kullanma haklarının ellerinden alınacağını ve arsenikli su içmeye mahkum edilerek sağlıklarının bizzat Belediye Başkanı eliyle tehdit edileceğini söylüyoruz. ASAT’ın içme suyu olarak Kovanlık ve Termessos kaynaklarına yöneldiğinde bu kaynaklardan alınan suyun arsenik değerlerinin Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da limitin çok üstünde olduğunun açıklanmasına rağmen bu projede ısrar edilerek halk sağlığı açıkça tehdit edilmektedir. Arsenik gibi kanserojen olduğu bilinen bir maddenin Boğaçayı’na alternatif kaynak olarak kullanılan sularda tespit edilmiş olmasına rağmen ne gibi önlemlerin alındığı ise aynı tespit edilen arsenik oranlarının halktan gizleniyor olması gibi ASAT tarafından hala açıklanmamaktadır. Sayın Türel’e sormak istiyorum. Boğaçayı Projesi ile temiz su kaynaklarına deniz suyu karışacağını ve halkın temiz suya erişim hakkının engelleneceğini defalarca söylememize ve kendisini uyarmamıza rağmen halkı göz göre göre kanser tehdidi ile karşı karşıya bırakmaya devam edecek misiniz? ”diye sordu.  

 

PROJENİN ÇEVRESEL ETKİNLERİ AÇIKLANMALI

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara tarafından hazırlanan araştırma önergesinin gerekçesinde Antalya’nın kullanım suyu ihtiyacını karşılayan ve analizler neticesinde en düşük arsenik değerine sahip kaynak olan Boğaçayı Projesi ile bu suyun kullanılamayacak olması nedeniyle Antalya halkının arsenikli su kullanma mecburiyetinde bırakılacağı, ASAT’ın bunu bilmesine rağmen alternatif su kaynaklarındaki arsenik değerlerini açıklamadığı ve tüm bu nedenlerle Antalya’daki su kaynaklarındaki arsenik miktarlarının belirlenmesi ile Boğaçayı Projesinin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarına çevresel etkilerinin tespit edilmesi gerekliliği vurgulandı. (Haber Merkezi)


Yorum Yap