Kasırga’da Muratpaşa’ya beraat

Antalya kamuoyunun yakından izlediği, belediye başkanlarının da aralarında olduğu 105 sanıklı Kasırga davasında, 98 kişi tüm suçlamalardan beraat etti.

Kasırga’da Muratpaşa’ya beraat

Kasırga’da Muratpaşa’ya beraat

Antalya kamuoyunun yakından izlediği, belediye başkanlarının da aralarında olduğu 105 sanıklı Kasırga davasında, 98 kişi tüm suçlamalardan beraat etti.

2010 yılında Antalya merkezli olarak Ankara, İzmir ve Adana’nın ilçe belediyelerinde belediye ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla gerçekleştirilen  ‘Kasırga’ operasyonu kapsamında 36’sı tutuklu 105 kişinin yargılandığı davada karar çıktı. Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında Muratpaşa Belediyesi eski Başkanı Süleyman Evcilmen, aralarında belediye başkan yardımcıları, birim müdürlerinin de olduğu Muratpaşa Belediyesi’nin 20 bürokratı üzerlerine atılı suçların tamamından beraat etti.

Antalya kamuoyunu günlerce meşgul eden Kasırga operasyonu sürecinde, aralarında Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökçe ile Muratpaşa, Altındağ, Çolaklı, Çukurova ve Buca Belediyesi bürokratlarının olduğu 36 kişi tutuklanmıştı. Davanın iddianamesi 11 ayda hazırlanmış ve tutuklular ne ile suçlandıklarını dahi bilmeden cezaevinde kalmışlardı.  Davayla ilgili dikkat çeken diğer bir unsur da, ‘Kasırga’ dosyasını hazırlayan emniyet mensupları ve davaya bakan hakimlerin FETÖ/PDY ile bağlantılı olduğu iddia edilerek, meslekten ihraç edilmesi, tutuklanması ya da firari olması.

Operasyon sürecinde, sayısız iftiraya ve isnatsız suçlamalara maruz kalındığına dikkat çeken ve 8 yıllık yargı süreci sonunda beraat eden bürokratlar, “Geç kalmış olsa da adalet, tüm iftiracılara gereken cevabı verdi. Bu dava nedeniyle aileleriyle birlikte büyük üzüntüler yaşayan tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun” şeklinde duygularını dile getirdi. Dava sonunda, dönemin Muratpaşa Belediyesi başkan yardımcıları, Cavit Tetik, Muzaffer Türe, birim müdürleri Ahmet Gündeşlioğlu, Bestami Özdemir, Cumhur Ünver, Mehmet Baki Uçar, Şerife Aydeşkin, Tekin Feyyaz Yıldırım ve 11 belediye çalışanı beraat etti. (Haber Merkezi)   

 


Yorum Yap