Hükümet vatandaşın aklıyla dalga geçiyor

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Antalya’yı ziyaretinde yaptığı konuşmada AKP Hükümetinin ‘ekonomide büyüme var’ diyerek vatandaşın aklıyla dalga geçtiğini söyledi.

Hükümet vatandaşın aklıyla dalga geçiyor

Hükümet vatandaşın aklıyla dalga geçiyor


 

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Antalya’yı ziyaretinde yaptığı konuşmada AKP Hükümetinin ‘ekonomide büyüme var’ diyerek vatandaşın aklıyla dalga geçtiğini söyledi.

 

-Cankurtaran, “Erzurumlu Teyo Emmi'yi geçtiniz palavra atmakta. Onun palavraları, hiç değilse şakaydı, zararsızdı; ama iktidarın, bu hükümetin palavraları, resmen halkın zekasıyla dalga geçmek”  dedi.

 

Antalya’yı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu. CHP İl Binası’nda düzenlenen ve CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, ilçe başkanları ile partililerin katıldığı basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Torba yasayla vatandaşın cebinden 28 milyar daha çıkacağını belirten Cankurtaran, “Kimin cebinden çıkacak? Sizin, bizim. 'Bunlar torba yasa' diyerek, vatandaşın başına da torbayı geçirdi. Artık vatandaş, nefes alamaz hale geldi. Torbayı kafaya geçirdiler. Biz nefes alamayacağız, cebimizde kalan son kuruşlar da yeni torba kanunla uçup, gidecek. Çok büyük bir yük geliyor yılbaşından sonra; ama baktığınızda harika durumdayız" diye konuştu. 

 

VATANDAŞI KİM DÖVÜYOR?

Cankurtaran, “Enflasyon yüzde 13, işsizlik yüzde 11- 12, cari açık 40 milyar dolara dayandı. 2016'nın üçüncü çeyreğindeki büyüme, nasıl oluyorsa bu şartlar altında geçen seneye göre, yüzde 11.1 artmış. Vatandaş da soruyor, 'Enflasyon,  işsizlik yükseldi, benim alım gücüm düştü? Bu büyüme, bir sene öncenin ortalamasına göre, nasıl yüzde 11.1 yukarıda?' diye. Arkadaşlar, bu çok net görünüyor ki bu gerçek bir büyüme değil; hormonlu, şişirilmiş bir büyüme. Şimdi boksör sürekli dayak yiyor, yumruğu alıyor, ringin kenarında bekleyen antrenör de 'Çok iyi gidiyorsun, çok iyi gidiyorsun' diyor. Sonunda ağzı, burnu kan içinde kalan boksör, 'Ya ben iyiyim de beni kim dövüyor?' diyor. Şimdi hesap, o hesap. Vatandaşın alım gücü bu kadar düştü; ama hükümete baktığımızda Türkiye'de ekonomi harikalar yaratıyor. İyi de madem bu kadar bolluk içindeyiz 'Bu vatandaşı kim dövüyor?' sormak lazım" diye konuştu. 

 

ASGARİ ÜCRET 2 BİN TL OLSUN

CHP olarak asgari ücretin 2 bin TL olması konusunda teklif götürdüklerini dile getiren Cankurtaran,’’ Madem ekonomimiz aldı başını gidiyor, söyleyip duruyoruz. Bakın, bu enflasyon, bu pahalılık, arka arkasına gelen zam, bu asgari ücretle bu iş götürülmez. 1402 liralık asgari ücret, artık eridi gitti. CHP olarak teklif getirdik. Gelin, hep birlikte asgari ücreti en az 2 bin lira yapalım. Yapalım ki emeklinin, işçinin, memurun, bütün çalışanların biraz yüzü gülsün. Kaldı ki artık 2 bin lira bile artık kurtarmıyor. Madem bolluk içindeyiz buyurun, gelin, asgari ücreti en az 2 bin lira yapalım. Vatandaşın durumu vahim. Bekir Bozdağ, TBMM açıklamasında dedi ki 'Tarafsız bir Cumhurbaşkanı'mız var bizim'. Allah Allah, bir yandan bakıyoruz Binali Yıldırım diyor ki 'Trump, Cumhurbaşkanı'nı aramaya cesaret edemedi'. Bir yandan nohut, kuru fasulye, buğdayda ithalat yapıyoruz. Hatta ithalatımız, ihracatımızı yakalamış durumda; ama kalkıyor, diyorlar ki 'Tarımda Avrupa birincisiyiz'. Ya gerçekten 'Erzurumlu Teyo emmi'yi geçtiniz palavra atmakta. Onun palavraları, hiç değilse şakaydı, zararsızdı; ama iktidarın, bu hükümetin palavraları, resmen halkın zekasıyla dalga geçmek" dedi.  Deniz TOPKAYA

 

 


Yorum Yap