ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ın son raporuna göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) piyasadaki para arzını azaltma hızı, enflasyonun beklenenden daha hızlı bir şekilde gerileme potansiyelini taşıyor.

Enflasyonun Hızlı Gerileme Potansiyeli

Goldman Sachs'ın Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ekonomi analistlerinin hazırladığı rapora göre, TCMB'nin piyasadaki para arzını azaltma hızı dikkate alındığında, enflasyonun beklenenden daha hızlı bir düşüş yaşayabileceği vurgulandı. Raporda, öngörülen yüzde 42,6'lık enflasyonun, yıl sonunda yüzde 30 seviyelerine kadar gerileyebileceği belirtiliyor.

TCMB'nin Politika Faizi Tahminleri

Raporda, TCMB'nin politika faizine yönelik önceki tahminlere de değinildi. Şu anki iletişimine göre, Bankanın politika faizini bu ay içerisinde 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkaracağı öngörüsüne yer verilen raporda, Goldman Sachs'ın önceki politika faizi tahmininin yüzde 42,5 olduğu hatırlatıldı.

Erken Gevşeme Riski ve Para Politikası

Raporda, enflasyonun piyasaların beklentilerinden daha hızlı bir şekilde düşmesi durumunda, TCMB'nin yıl ortasında politika faizini indirmeye başlayabileceği, bu sürecin de Türk Lirası üzerinde baskı oluşturmadan gerçekleşebileceği vurgulandı. Raporda, ''Enflasyonun beklentilerden daha hızlı gerilemesinin mutlaka büyük bir negatif çıktı açığı gerektirmeyeceği' yönündeki görüşümüz dikkate alındığında para politikasındaki erken gevşeme riski piyasaların fiyatlamasından daha düşük' ifadelerine yer verildi.

Bu gelişmeler, Türkiye ekonomisinin enflasyonla mücadelede önemli adımlar atmaya devam ettiği ve piyasalardaki beklentilere paralel olarak politika faizindeki değişikliklerin gündemde olduğunu gösteriyor.

Maliye Bakanı Şimşek'in kumpir fiyatına yüzde 131 zam Maliye Bakanı Şimşek'in kumpir fiyatına yüzde 131 zam

Dolar Kaç TL? Euro Kaç TL? 19 Ocak 2024 Dolar Kaç TL? Euro Kaç TL? 19 Ocak 2024

Kaynak: İHA