Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yolsuzluk davasında eşi Carla Bruni, Sarkozy'ye yöneltilen suçlarla bağlantılı olarak şüpheli sıfatıyla yeniden ifadeye çağrıldı. Fransız basınında yer alan haberlere göre, Bruni'nin, 'Libya Finansmanı' davasında tanık statüsündeki iş insanı Ziad Takieddine'ye Sarkozy aleyhindeki ifadelerini geri çekmesi için baskı yaptığı iddiasıyla suçlandığı belirtiliyor.

Mahkeme tarafından şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılan Carla Bruni'nin, davada işbirliği yapmak ve ifadelerini geri çekmekle suçlandığı iddia edildi. Bruni'nin, davanın ilerleyen süreçlerinde suçlamalarla yüzleşip yüzleşmeyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Davanın Geçmişi

Nicolas Sarkozy, 2007'deki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası sırasında Libya lideri Muammer Kaddafi'den yasa dışı maddi destek aldığı iddialarıyla yargılanıyor. Sarkozy'nin, iş insanı Ziad Takieddine aracılığıyla bu destekleri aldığı ve daha sonra ifadeleri geri çekmesi için baskı yaptığı öne sürülüyor.

Suriye Seçimlerinde Beklenen Galip: Beşar Esad'ın Baas Partisi Suriye Seçimlerinde Beklenen Galip: Beşar Esad'ın Baas Partisi

Soruşturma Bruni'nin rolü üzerinde devam ediyor

Fransa'da devam eden 'Libya Finansmanı' davasında Carla Bruni'nin ifadesi ve davanın seyrine ilişkin gelişmeler, kamuoyunun yakından takip ettiği konular arasında yer alıyor. Mahkeme süreci devam ederken, davanın detayları ve Bruni'nin rolü üzerine soruşturma devam ediyor.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR