Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından erken genel seçim kararı alarak ilk kez kamuoyu önüne çıktı.

Macron, Fransa'daki aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin AP seçimlerini açık ara önde bitirmesinin ardından, bu siyasi gruba karşı ittifak çağrısı yaptı.

Bangladeş'te Şiddetli Protestolar: Devlet Televizyonu Binası Ateşe Verildi Bangladeş'te Şiddetli Protestolar: Devlet Televizyonu Binası Ateşe Verildi

Sol Partiye Eleştiri

Macron, solcu Boyun Eğmeyen Fransa partisinin hükümete karşı verdiği gensoru önergeleriyle ilgili olarak Ulusal Meclis'te sürekli bir endişe ve düzensizlik yarattığını belirtti. Ayrıca, aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin AP seçimlerinden galibiyetle çıkmasının ardından, "bir şeylerin açıklığa kavuşturulması" için Ulusal Meclis'i feshetme kararı aldığını ifade etti.

Merkez Sağ İle Eleştiri

Macron, merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin aşırı sağcılarla ittifak yapacağını eleştirerek, bu durumu General de Gaulle, Jacques Chirac ve Nicolas Sarkozy'nin mirasına ihanet olarak nitelendirdi.

İttifak Çağrısı Yaptı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, meclisteki kurucu çoğunluğun, yeni siyasi isimleri dahil etmesini umarak, aşırı sağa karşı ittifak çağrısı yaptı. Macron, sağ ve sol cepheden ılımlı siyasetçilere aşırı sağa karşı birlik olma çağrısında bulundu.

Yeni Kaledonya'da Anayasal Reform

Macron, Fransız kolonisi Yeni Kaledonya'da bağımsızlık yanlılarının karşı çıktığı anayasal reformu askıya aldığını duyurdu. Ada'daki bağımsızlık yanlıları ve karşıtları arasında uzlaşı için görüşmelerin sürdüğü bir dönemde Macron, "belirsizliğe yer bırakmama" kararı aldığını belirtti.

Fransa'da AP seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin yüzde 31,36 oy oranı ile açık farkla birinci sırayı almasının ardından Macron, Ulusal Meclis'i feshederek erken seçime gitme kararı almıştı. Merkez sağ partisi Cumhuriyetçiler ise yüzde 7,3 oy oranıyla beşinci sırada kalmıştı.

Kaynak: Haber Merkezi