Emekli maaş promosyonları güncellendi: Bankalar yeni kampanyalarıyla dikkat çekiyor Emekli maaş promosyonları güncellendi: Bankalar yeni kampanyalarıyla dikkat çekiyor

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yeni önerileri arasında, tüm toplumu ilgilendiren belge düzenleme zorunluluğu öne çıkıyor. Yeni düzenlemeler, hem alıcılar hem de satıcılar için cezai yaptırımların artırılmasını içeriyor.

FİŞ ALMAYANLAR DA CEZA ÖDEMEK ZORUNDA

Şu anda fiş ve fatura gibi belgeleri düzenlemeyenlere özel usulsüzlük cezası uygulanıyor. Bu ceza tutarı, tutarın %10'u kadar ve en az 3 bin 400 lira olarak belirlenmiş durumda. Alıcının tüketici olması durumunda ise ceza oranı %20'ye düşürülüyor.

GİB, yeni dönemde bu cezaların hem alıcılara hem de satıcılara daha fazla uygulanmasını öngörüyor. Satıcılar için önerilen ceza tutarı, belge düzenlenmemesi durumunda ilk ihlalde 3 bin 400 lira olarak başlayıp asgari 30 bin liraya kadar çıkartılıyor. Satış bedeli yüksek ise düzenlenmeyen tutarın %30'u kadar ceza uygulanacak.

BELGE DÜZENLEMESİNİ GİB'E BİLDİREN ALICILAR CEZADAN MUAF OLACAK

Alıcılar, belge düzenlenmemesi durumunda 5 gün içinde Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) bildirimde bulunarak cezadan kurtulabilecekler.

HESABINI BAŞKASINA KULLANDIRANA AĞIR YAPTIRIMLAR

Şirketlerin aile üyeleri veya başka hesap numaralarına havale yaparak işlem yaptıkları veya kendi hesaplarını başkalarının kullanmasına izin verdikleri durumlarda da ciddi yaptırımlar getiriliyor. Her iki durum için, işlem tutarının %10'u kadar ve asgari 30 bin lira ile azami 20 milyon lira arasında özel usulsüzlük cezası kesilecek.

POS CİHAZINI BAŞKASINA KULLANDIRANA 90 BİN LİRA CEZA

Son dönemlerde sıkça gündeme gelen başkasına ait POS cihazlarını kullanan veya başkalarına kullandıranlar da ağır cezalarla karşı karşıya kalacaklar. Mükellefiyet türüne bağlı olarak, her iki taraf için 22 bin liradan başlayıp 90 bin liraya kadar çıkan miktarlarda özel usulsüzlük cezası öngörülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi