Özel Günler

Pandemi döneminde aile sağlığımız - 2

 • Fatma Bereket

  Fatma Bereket Yazı Arşivi
  12 Aralık 2020 /   2018 Okunma

  Pandemi döneminde aile sağlığımız - 2

   

  Pandeminin aile içerisinde 2.ci yapısal etkisine bakacak olursak temelinde eğitim sisteminde ortaya çıkan köklü değişimi görüyoruz. Aslında bu süreç beni gülümsetiyor. Çünkü aileler böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyorlar. Uzaktan eğitimin hayatımıza bir anda bu denli yoğun girişi ile birlikte sıkıntılı, endişeli, panik ortamı yaşansa da yaşanan çevremizde neşeli süreçleri de görüyoruz. Öncelikle SEVGİLİ AİLELER ŞUNU ÇOK NET KABULLENMENİZ GEREKİYOR. Eğitim sisteminin yüzyıllardır aynı seyirde devam etmiş olmasını biz sosyologlar uzun zamandır eleştiriyor idik. Toplumlar, üretim şekilleri, hatta ürünler değişmiş durumda. Artık bilgi üretiyoruz. Bilgi çağına girdik. Dolayısıyla BU EĞİTİM SİSTEMİ PANDEMİ SÜRECİ BİTTİĞİNDE DE HAYATIMIZDA KALMAYA DEVAM EDECEKTİR. Bu çok net.


  Şimdi gelelim bu süreci nasıl atlatacağız?


  Aslında bizim açımızdan tavsiye anlamında çok farklı bir durum yok. Biz bugüne kadar ailelere lütfen çocuklarınızla birlikte öğrenin. Onlardan öğrenin. Birlikte kaliteli zaman geçirin dedik. Şimdi de aynı tavsiyeleri veriyoruz. Değişen durum sevgili ebeveynler artık buna mecbursunuz. Çocuğunuzun öğrenme sürecine dahil olmak zorundasınız. Aslında bu çok da zorlu bir süreç değil. Bilginin bu denli hızlı değiştiği ve kümülatif olarak artış gösterdiği bu çağda geride kalmayın. Siz de öğrenin. Öğrenmenin yaşı yoktur.


  Çocuklarınızın teknolojik cihazları kullanmasından şikayet ediyordunuz şimdi çocuklar bu teknolojik cihazları günün en az 4 saati kullanmak zorundalar. Geçmişte tüm danışanlarımıza ve öğrencilerimize teknolojiyi, öğrenmek için kullanın tavsiyesi verdik. Şimdi çok mutluyuz ki teknoloji bilgi odaklı kullanılıyor. Artık çocuklar tabletlerin sadece oyun oynama aracı olmadığını öğreniyorlar. Bizim açımızdan bu son derece olumlu bir gelişme hamlesidir. Yapmanız gereken tek şey dersler dışında belli bir zaman sürecinde teknolojik cihazları serbest kullanımda bırakmanız ve bunu kontrol ediyor olmanızdır. Aile birlikteliklerini ve fiili zamanları göz ardı etmeyiniz.


  Pandemi sürecinde eğitim sistemine başka bir yazıda değineceğiz. Siz ebeveynler yukarıdaki tavsiyeleri gerçekleştirmeniz süreci yönetmeniz açısından oldukça önemlidir.


  Unutmayınız pandemi bir afet sürecidir ve eninde sonunda bitecektir. Fakat toplumsal olarak kalıcı olacak sonuçlar bırakacaktır. Süreci iyi okuyabilmeli ve yönetebilmeliyiz. Aile sağlığınız için bu süreçte uzmanlara danışmaktan lütfen çekinmeyiniz.


  Pandemi sürecinde soru ve sorunlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Bizi youtube ve instagram @ailekarnesi kanalından takip ederek sorularınızı iletebilirsiniz.

   

   


Yorum Yap