Ankara'da, Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesiyle ilgili davada yarın ilk duruşma yapılacak.

Duruşma Detayları

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülecek olan duruşmaya, siyasi parti liderlerinin de katılması bekleniyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ve CHP'nin eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da duruşmayı takip etmesi bekleniyor.

Hatay'da Operatör Binayı Yere Vurarak Sarsıntıyla Yıktı Hatay'da Operatör Binayı Yere Vurarak Sarsıntıyla Yıktı

Adalet Bakanı'nın Açıklamaları

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na katılırken yaptığı açıklamada, tutuklu sanıkların dava sürecinin başladığını belirtti ve delillerin temmuz ayından itibaren mahkemede tartışılacağını vurguladı.

MHP Genel Başkanı'nın Açıklamaları

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise partisinin grup toplantısında, davaya sadece avukatların katılacağını ve dışında kimsenin bulunmayacağını belirtti.

Maktulün Eşinden Açıklama

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, davaya ilişkin duygularını paylaşarak, "Unutulmasın ki bu sürecin sonunda ya bir doğum mucizesine ya da bir defin törenine şahit olacağız. Ya 'Bismillah!' diyeceğiz ya da 'Ruhuna El Fatiha!'" ifadelerini kullandı.

İddianame Detayları

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianamede, Sinan Ateş'in öldürülmesiyle ilgili 22 şüpheli hakkında 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Kaynak: İHA