TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Can Atalay’ın Milletvekilliği Düşürüldükten Sonra Halkı Sokağa Çağırdı.

Erkan Baş’tan Vatandaşlara Çağrı

Erkan Baş, Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) Genel Başkanı olarak, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından vatandaşları sokağa çağırdı.

İZMİR’DE DE ‘CAN ATALAY’ EYLEMİ

Karar İzmir’de de protesto edildi. TİP İzmir İl Örgütü, siyasi parti temsilcileri ve yurttaşlar Alsancak Garı önünde toplandı. 

Emniyet birimlerinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı eylemde grup, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, Gezi halktır yargılanamaz”, “Saray’ın korkusu gezinin ruhu”, “Can çıkacak Meclis’te halkını savunacak”,  “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hatay halkı vekilini istiyor”, “Darbeci kukla Bekir Bozdağ”, “Saray’ın kararı hükümsüzdür” sloganlarıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne kadar yürüdü.

Antalya Sokakta!

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın vekilliği, Anayasa Mahkemesi tarafından iki kez hak ihlali gerekçesiyle düşürüldü. Ancak, TİP Antalya İl Başkanlığı, bu kararı darbe olarak nitelendirerek protesto etti.

Photo 2024 01 30 19 54 20

Ne Olmuştu?

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'ın tutuklu TİP milletvekili Can Atalay ile ilgili aldığı kararların ardından gözler Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeydi. 

TBMM Genel Kurulu, bugün TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. AKP Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, canlı yayında; Genel Kurul’un toplanma saati olan 15.00’ten önce, cezaevindeki milletvekili Can Atalay hakkındaki hükmün bugün ya da bu hafta içinde okunacağını açıklamıştı.  

'Tarihi bir gün'

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, 'Yalnızca TBMM değil, Türkiye tarihi bir gün yaşıyor. Seçilmiş ve TBMM’de bulunması gereken bir milletvekilinin bugün milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin bir tezkereyi okumak ve oylamakla kalmayacağız; Türkiye’de anayasal düzenin kalıp kalmadığını oylayacağız. Bu kararı okumamakta direnen ve doğru bir iş yapan Meclis Başkanı, Birleşik Arap Emirlikleri’nde. TBMM Başkanı’na sesleniyorum: Birleşik Arap Emirlikleri’nde saklanarak Türkiye’deki hukuksuzluktan kaçamazsın… Sen bu kararı okumamakta direnmişsin. Sen bugün Birleşik Arap Emirlikleri’nde saklanarak bu meseleden kurtulabileceğini zannediyorsun. Biz bugün Can Atalay kararının okunacağını canlı yayında, AKP Grup Başkanvekilinden duyuyoruz. AKP Grup Başkanvekilinin saat 11.30’da bildiği konuyu, ben neden 14.55’te öğreniyorum. Siz, bizden gündemi saklayarak mı burayı yöneteceksiniz. Hem sizi hem de Başkanlık Divanı’nda olan arkadaşlarımı, bu suça ortak olmamaya çağırıyorum.' dedi.

CHP kapalı oturum yapılmasını istedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Anayasal düzeninin ihlaline ve demokratik rejime tehdit olduğu gerekçesiyle Can Atalay hakkındaki karar okunmasından önce önerge verdi ve kapalı oturum yapılmasını istedi. Önerge oylandı ve kabul edildi. Bunun üzerine kapalı oturum yapıldı.

Grup önerisi okunurken, muhalefet milletvekilleri sıralara vurdu. Bozdağ, CHP Grubu’nun “kapalı oturum” yapılmasına ilişkin önergesini okuttu. Önerge kabul edildi, daha sonra kapalı oturuma geçildi.

Can Atalay'ın vekilliği düşürüldü

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliği, Türkiye Büyük Millet Meclisinde hakkındaki kararın okutulmasının ardından düşürüldü.

#CanAtalay’ın vekilliğinin düşürülmesi kararı an itibarıyla okutulmaya çalışılıyor.
Can Atalay’ın vekilliğini düşürmek siyasi darbedir! pic.twitter.com/qXrZd6siyJ

— Perihan Koca (@PerihanKoca) January 30, 2024

Avukat Feyza Altun'a 3 Yıla Kadar Hapis İstemi Avukat Feyza Altun'a 3 Yıla Kadar Hapis İstemi

Can Atalay'ın yargı süreci 

25 Nisan 2022'de tutuklanan Can Atalay, tutukluluğu sürerken 14 Mayıs'ta milletvekili seçildi. Milletvekili seçilmesinin ardından avukatları aracılığıyla mazbatasını alan ancak tutukluluğu nedeniyle milletvekili yeminini edemeyen Atalay ile ilgili Yargıtay'a yapılan tahliye talepli başvuru reddedildi.

Kaynak: Kamer Durdu