Çin'in önde gelen otomotiv devi BYD, Türkiye'ye dev bir yatırımla adım atıyor. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen imza töreninde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu'nun katılımıyla yapılan anlaşmaya göre, BYD yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırımla Türkiye'de elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobiller üretecek bir tesis ve sürdürülebilir mobilite teknolojileri için Ar-Ge merkezi kuracak.

Elektrikli araç devi BYD Türkiye'de 1 milyar dolarlık yatırım yapacak

2026 yılında üretime geçmesi planlanan tesis, 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam sağlamayı hedefliyor. BYD'nin Türkiye'yi tercih etmesindeki ana nedenlerden biri, ülkenin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi altyapısı ve stratejik konumu olarak öne çıkıyor.

Yatırımın Türkiye için önemini vurgulayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 'Elektrikli araç ve batarya teknolojilerinde lider küresel marka BYD'nin ülkemize yatırım kararı almasından memnuniyet duyuyoruz. Bu yatırım kararı, Aralık ayında Çin'e yaptığımız ve BYD'nin 110.000 mühendisiyle günde 32 patent ürettiğine bizzat tanık olduğumuz ziyaretten bu yana uzun süredir devam eden görüşme ve istişarelerin ürünüdür. Yeni teknolojileri ve Ar-Ge'yi Türkiye'ye getirme çabalarımız, ülkemizin yalnızca uluslararası yatırımlar için bir merkez değil, aynı zamanda bir inovasyon ve ileri yeşil teknoloji merkezi olma potansiyelini de vurgulamaktadır. Yeni nesil araçların yüksek yerli katma değerle üretimine yönelik bu yatırım, otomotiv sektörümüze güç katacak. Avrupa'nın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan Türkiye'de, 35 milyar doların üzerinde yıllık tutar ile ihracatın lider sektörü olan otomotiv sektöründe yeni nesil ve çevre dostu elektrikli araçlara yönelik dönüşümü öncelikli bir hedef olarak görüyoruz. Bu kapsamda milli markamız Togg, ülkemiz için öncü bir adım olmuştur. Ülkemizde üretim yapmakta olan diğer markaların da elektrikli araçlara yönelik yatırımları bakanlığımızca desteklenmektedir. Elektrikli araçların yaygınlaşmasını destekleyici önemli unsurlardan biri olan şarj istasyonlarının tüm şehirlerimizde hızla yaygınlaşmasını sağladık. Türkiye, yeni yatırımlarla otomotiv sektöründe dönüşümün lider ülkesi olacak' dedi.

HÜRJET İçin GE ve TEI ile yeni iş birliği yapıldı HÜRJET İçin GE ve TEI ile yeni iş birliği yapıldı

Türkiye'nin otomotiv sektöründe dönüşümün lider ülkesi olacağını ve elektrikli araçların yaygınlaşması için şarj istasyonlarının hızla yaygınlaştığını belirten Kacır, 'Otomotiv sektöründe sekizi küresel marka olmak üzere on üç marka üretim yapıyor. 2002 yılında toplam 300 bin araca yakın olan üretimimiz, geçtiğimiz yıl 1 milyon 400 bini aştı. Mevcut üreticilerimizin kapasite artışlarını her daim destekledik. Bunun yanında, ülkemize yeni marka yatırımları çekmek için de gayretlerimizi artırdık. BYD'nin yatırım kararı, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürdüğümüz yatırımcı dostu politikaların ve yatırımlara sunduğumuz desteklerin sonucudur. Türkiye, yatırımcılar için Gümrük Birliği yoluyla Avrupa pazarına ve yirmi üç ülkeyle imzalamış olduğu serbest ticaret anlaşmalarıyla pek çok ihracat pazarına erişim kapısıdır. Türkiye'ye güvenen ve yatırım yapanlar kazanmaya devam edecektir' diye konuştu.

Kaynak: İHA