Genç erkeklerde önde gelen öl*m nedenine dikkat! Genç erkeklerde önde gelen öl*m nedenine dikkat!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazlı Karakullukçu Çebi, el, ayak ve ağız hastalığının bulaşıcı bir enfeksiyon olduğunu belirterek, hastalığın solunum yoluyla, tükürükle, yakın temasla ve dışkı yoluyla bulaşabileceğini vurguladı. Yazın havuz sezonunun açılmasıyla enfekte havuz sularının yutulmasının ise ekstra bir risk oluşturduğuna dikkat çekti.

El, Ayak ve Ağız Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

El, ayak ve ağız hastalığı genellikle ateş, iştahsızlık, belli belirsiz bir kırıklık hali ve boğaz ağrısı ile başlar. Uzm. Dr. Çebi, 'Karın ağrısı ve öksürük de olabilir. Ateşin başlamasından 1-2 gün sonra ağızda ağrılı, içi su dolu döküntüler meydana gelir. Bu döküntüler genellikle ağızın arka kısmında küçük kırmızı lekeler olarak başlar ve daha sonra içi su dolu kabarcıklar haline gelir. Deri döküntüleri ise 1-2 gün sonra gelişir ve ayak tabanı ile ellerde avuç içinde düz kırmızı noktalar halinde başlar' diye konuştu.

Deride Döküntüler ve Tedavi Süreci

Dr. Çebi, döküntülerin bazen dizlerde, dirseklerde, kalçada veya genital bölgede de oluşabileceğini belirtti. 'Popoda oluşan döküntüler pişik, ellerdeki döküntüler alerji ile karıştırılabilir. El ve ayaklardaki döküntüler genellikle 5-7 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Küçük çocuklar ağızlarındaki ağrılı yaralar nedeniyle su içmekte zorlanabilir. Her ne kadar adı el, ayak ve ağız hastalığı da olsa her zaman tüm bu alanlarda döküntü görülmeyebilir. Sadece ağız yaraları veya sadece deride döküntüler şeklinde gelişebilir' ifadelerini kullandı.

Havuz mu deniz mi daha sağlıklı? Enfeksiyon riskine dikkat Havuz mu deniz mi daha sağlıklı? Enfeksiyon riskine dikkat

Kaynak: İHA