Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 24 Haziran saat 18.30'da (bu akşam) eğitimin paydaşları ile Ankara'da yemekte buluşacak. Eğitim-Sen, Genel Başkan Kemal Irmak adına gelen yemek davetine katılmayacaklarını duyurdu. 

Eğitim-Sen MEB'in Yemeğine Neden Katılmıyor?

Eğitim-Sen'den sosyal medya platformu X'te yapılan açıklamada, MEB Bakanı Yusuf Tekin'in davetine katılmama gerekçeleri sıralandı.

Davetin, katılımcılara söz hakkı veren bir formattan ziyade bir yemek organizasyonu olduğuna dikkat çekilen Eğitim-Sen açıklamasında, bu yemek MEB’in yaptığı uygulamaları meşrulaştırmak için kamuoyuna poz verme girişiminden öteye gitmeyeceği belirtildi.

Açıklamada özel okul patronları davet edilirken, yaklaşık bir aydır 'taban maaş' talebiyle eğitim nöbetinde olan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası'nın davet edilmemesine tepki gösterildi. Ayrıca Bakan Tekin'e çağrı yapılarak, 'eğitim sorunlarını çözme konusunda ciddiyse biran önce; formatı görüş alışverişine olanak verecek, eğitimin tüm bileşenlerinin katılacağı bir toplantı çağrısı yapmalıdır' denildi. 

Eğitim Sen'den Meb'in Davetine Ret Eğitim Sorunları Bir Yemekle Çözülemez -1

Eğitim-Sen'in açıklamasının tamamı şöyle: 

'Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in 'eğitimin paydaşlarıyla' bu akşam yapacağı YEMEK DAVETİNE KATILMAYACAĞIZ!

Çünkü;

- Bu toplantı katılımcılara söz hakkı verilerek, görüşlerimizi söyleyebileceğimiz bir formattan ziyade bir yemek organizasyonudur.

- Eğitimin sorunlarını görüşmek üzere defalarca randevu talep etmemize rağmen talebimiz hep reddedildi. MEB’in canım istediğin de sizinle görüşürüm istemediğim de randevu bile vermem tavrı kabul edilemez.

- Bu yemek MEB’in yaptığı uygulamaları meşrulaştırmak için kamuoyuna poz verme girişiminden öteye gitmeyecektir.

Akdeniz Üniversitesi'nde Hangi Bölümler Var? Akdeniz Üniversitesi Taban ve Tavan Puanları 2024 Akdeniz Üniversitesi'nde Hangi Bölümler Var? Akdeniz Üniversitesi Taban ve Tavan Puanları 2024

- Bu yemeğe özel okul patronları davet edilirken yaklaşık bir aydır 'taban maaş' talebiyle eğitim nöbetinde olan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası davet edilmemiştir.

- MEB ve bakanı Yusuf Tekin eğitimin sorunlarını çözme konusunda ciddiyse biran önce; formatı görüş alışverişine olanak verecek,eğitimin tüm bileşenlerinin katılacağı bir toplantı çağrısı yapmalıdır.'

Eğitim-Sen Antalya Şubesi'nden müfredat çıkışı! 'Karanlığı kadınlar aydınlatacak' Eğitim-Sen Antalya Şubesi'nden müfredat çıkışı! 'Karanlığı kadınlar aydınlatacak'

Kaynak: Haber Merkezi