Dünyanın en iyi yemek yenecek şehirleri listesinde ilk 10’a giren Gaziantep, gastronomi cenneti olarak anıldı. Gaziantep mutfak kültürü, UNESCO’nun Dünya’da gastronomi listesine giren 9. şehir olarak tescillenmiştir.

Dünyanın En İyi Yemek Yenecek Şehirleri Listesinde İlk 10’a Girdi! İşte o Şehrimiz

Gaziantep’in Yemek Kültürü

Gaziantep, dünyanın en eski, Türkiye’nin 6. büyük kenti. Gaziantep’in 291 çeşit yemeği olduğu açıklanmıştı. Bu yemeklere tatlı ve kebaplar eklendiğinde ise yemek sayısının 500’e yaklaşacağı belirtildi.

Gaziantep’in Meşhur Yemekleri

Gaziantep’in meşhur lezzetleri arasında ilk sıralarda; beyran çorbası, küşleme, kıyma kebabı, lahmacun, nohut dürüm, ciğer, katmer, baklava başta gelen yöresel Gaziantep yemekleri ve tatlılarıdır.

Dünyanın En İyi 100 Yemeği Listesinde Türk Mutfağı! İşte O Lezzetler Dünyanın En İyi 100 Yemeği Listesinde Türk Mutfağı! İşte O Lezzetler

Dünyanın En İyi Yemek Yenecek Şehirleri Listesinde İlk 10’A Girdi! İşte O Şehrimiz-1

Kış dekorasyonunda hangi çiçekler kullanılmalı? Kışın evde bakılabilecek bitkiler Kış dekorasyonunda hangi çiçekler kullanılmalı? Kışın evde bakılabilecek bitkiler

Gaziantep’in Yemekleri Dünya Çapında Takdir Topladı

Gaziantep’in yemekleri, dünya çapında takdir topladı ve Gaziantep, dünyanın en iyi yemek yenecek şehirleri listesinde ilk 10’a girdi.

İşte O Liste 

  1. Roma
  2. Bolonya
  3. Napoli
  4. Viyana
  5. Tokyo
  6. Osaka
  7. Honk Kong
  8. Torino
  9. Gaziantep
  10. Bandung
Kaynak: Kamer Durdu