Bu gün 20 Kasım, “ Dünya Çocuk Hakları Günü.” Dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak için, 20 Kasım 1989 yılından beri Birleşmiş Milletler, bu günü kutluyor. Çocuk haklarını vurguluyor!

Toplam 193 ülke tarafından imzalanan “ Çocuk Hakları Sözleşmesi” en fazla sayıda ülke tarafından imzalanan ve en kısa zamanda yürürlüğe giren uluslararası belge olma özelliğine sahipmiş!

Fakat buna rağmen dünya çocuklarının hak ihlalleri bitmiyor!

Uluslararası Af Örgütü’ nün verdiği bilgilere göre; pornografi, şiddet ve yasa dışı faaliyetlerin çokça görüldüğü ülkelerde “ çocuk istismarı” had safhalara ulaşmış!

İstatistikler dünya üzerinde 5-14 yaş grubu arasında 250 milyon çocuk işçi olduğunu söylerken, 12_ 17 yaş grubundaki milyonlarca çocuğun okula devam edemediğini ortaya koyuyormuş! Toplam 165 milyon yetimin bulunduğu rapor edilen dünyamızda, “ Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu” (UNICEF)na göre her gün 5 yaşın altında 22 bin çocuk, önlenebilir sebeplerden dolayı hayatını kaybediyormuş!

Günümüzde Ukrayna_ Rusya savaşında ölen çocukları ve İsrail _ Hamas arasındaki savaşta Gazze’de ölen, yaralanan, öksüz ve yetim kalan, ağır travma yaşayan çocukları, dünyanın yoksul ve sahipsiz çocuklarını, ülkemizdeki depremzede çocukları ve okula aç giden çocukları düşününce, dünyanın çocuklar için zor bir yer olduğunu biliyoruz.

Oysa dünya üzerindeki çocukların tümünün doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi evrensel hakları var. Ama bu hakları çoğu kullanamıyor ne yazık ki! Onların geleceğin yetişkinleri olacağını unutuyoruz sanki!

Bakın çocukların önemi konusunda ünlülerin sözleri ilginizi çekebilir:

“ Bir toplumun asıl ruhunu en iyi gösteren şey, o toplumda çocuklara nasıl davranıldığıdır.” Diyor Eski Güney Afrika Başkanı Nelson Mandela.

“ Çocuklar size pek çok şey öğretebilir. Mesela sabrınızın sınırının ne olduğunu! “ Diyor Yazar Franklin P. Jones.

“ Çocukları iyi birer insan yapmanın en iyi yolu onları mutlu etmektir.” Diyen Şair ve Yazar Oscar Wilde çok doğru söylüyor.

Yine yazar ve şair Olivier Wendell Holmes, doğru bir teşhis koymuş ve demişki:

“ Dünyadaki dürüst ve gerçek sözlerin neredeyse tamamı, çocuklar tarafından söylenmektedir.”

“ Bir ebeveynin çocuklarına verebileceği en iyi miras, her gün bir kaç dakikasını onlara ayırmaktır.” Diyor anne_ babalara, Yazar Orlando Aloysius Battista.

“ Her zaman çocuklarınıza iyi geceler öpücüğü verin, çoktan uyumuş olsalar bile.” Diyor Jackson Brown’ da.

Çocuklarımız kıymetlidir, onlara bunu hissettirmeliyiz. Bir Çin Atasözü :

“ Bütün dünya üzerinde tek bir güzel çocuk vardır, bütün anneler de ona sahiptir.” Derken, anneler konusundaki bir gerçeği vurguluyor.

Çocuklarımız, hayatlarımızı önemli ve değerli kılar. Onları koruyup kollamalıyız, çünkü; John F. Kennedy (Eski ABD Başkanı) diyor ki:

“ Çocuklar, göremeyeceğimiz bir geleceğe gönderdiğimiz canlı mesajlardır.”