Ege Bölgesi'nin ilk, Türkiye'de dördüncü sırada kurulan bilim çınarı Ege Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının üzerinden altı yıl geçen Prof. Dr. Necdet Budak, bu süre zarfında üniversiteyi Türk yükseköğretiminin en üst ligine taşıdı.

Rektör Budak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle 2017 yılında ilk atamasını gerçekleştirdiği, ardından 2021'de yeniden Ege Üniversitesi Rektörlüğüne getirildiği süre içinde önemli başarıları hayata geçirdi. Kalite odaklı ve akademik performansa dayalı yönetim anlayışı, öğrenci odaklı uygulamalar, uluslararası iş birlikleri ve çağın gereksinimlerine uygun teknolojik altyapı kurulumu gibi birçok alanda önemli adımlar atan Budak, yaptığı açıklamada bu başarıları şu şekilde sıraladı:

Kurumsal Tam Akreditasyon: Rektör Budak, Ege Üniversitesi'nin Türkiye'de bir ilki başararak YÖKAK'tan beş yıllık tam kurumsal akreditasyon alan ilk devlet üniversitesi olduğunu vurguladı. Liderlik, yönetişim ve kalite, eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme, toplumsal katkı başlıkları altında yapılan değerlendirmeler sonucunda elde edilen bu başarı, üniversitenin kalite odaklı çalışmalarını gösteriyor.

Alanya Öğrenciler İlmek İlmek Dokudu Alanya Öğrenciler İlmek İlmek Dokudu

Öğrenci Odaklı Uygulamalar: Budak, üniversitenin yönetim anlayışında öğrenciyi her zaman merkeze koyduklarını belirtti. Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek mottosuyla gerçekleştirilen pek çok öğrenci odaklı uygulama ile Türk yükseköğretimine örnek olacak 90'a yakın uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade etti. Öğrenci memnuniyetinde A plus kategorisinde yer aldıklarını da vurguladı.

Ulusal ve Uluslararası İş Birlikleri: Uluslararasılaşma misyonu doğrultusunda önemli adımlar atan Ege Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile çift diploma programını hayata geçirerek bu alanda öncü bir rol üstlendi. Ayrıca, Türk-Özbek Eğitim Forumu gibi etkinliklerle uluslararası iş birliklerini güçlendirdi.

Dijital Dönüşüm ve Teknolojik Altyapı: Prof. Dr. Necdet Budak, çağın gereksinimlerine uygun olarak üniversitenin bilişim altyapısını güçlendirdiklerini ve bir dizi dijital uygulamayı hayata geçirdiklerini belirtti. Üniversite, dijital teknolojiler alanında iş birliklerini güçlendiren Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu'nun kurucu üyelerinden biri oldu.

Rektör Budak, bu başarıların elde edilmesinde emeği geçen tüm çalışanlara ve öğrencilere teşekkür ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'a şükranlarını sundu. Ege Üniversitesi, YÖK Üstün Başarı Ödülleri kapsamında Milli Yenilik Ödülü'ne layık görüldü. Budak, başarılarına yeni hedefler ekleyerek, Türkiye'nin 23 araştırma üniversitesinden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti.AW079550_02AW079550_01AW079550_05AW079550_03

Kaynak: İHA