ABD Başkanı Joe Biden, resmen aday ilan edilmesine iki ay kala, rakibi Donald Trump ile çıktığı canlı yayın tartışmasında kampanyasına momentum kazandırmayı umuyordu. Ancak Biden’ın tartışmadaki kötü performansı, Demokratlar arasında panik yarattı ve adayın değiştirilip değiştirilmemesi konusunda tartışmaları tekrar ateşledi.

90 dakika süren yayın boyunca kısık sesli Biden, cümlelerini kurmakta ve Trump’ın ifadelerine karşılık vermekte zorlandı. İlk tartışmanın böyle geçmesi, Biden’ın kasım ayına kadar Trump’a karşı rekabetçi bir kampanya yürütebileceği konusundaki tartışmaları ateşlendirdi. Yayından sonra ABD’nin bir numaralı gündemi, bir kez daha 81 yaşındaki Biden’ın yaşı oldu.

New York Times’ın Haberi ve Demokrat Parti İçindeki Tartışmalar

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Demokrat Parti içinde Biden’ın kasım ayındaki seçimlerde pusulada yer almaması için tartışmaların şiddetlendiğini belirtti. Habere göre, sürecin başından beri Biden’ı savunan Demokratların bile, henüz yayının ilk dakikalarında “Başkan’ın en iyi gününde olmadığı anlaşılınca” telefonlara sarıldığını belirtti.

Demokrat Parti Stratejistlerinin Görüşleri

NYT’ye konuşan tecrübeli bir Biden destekçisi Demokrat Parti stratejisti, “Biden, adaylıktan çekilmesi için çok sayıda çağrı almak üzere. Demokrat Parti tabanında büyük bir Biden sevgisi vardı. Bunun bittiği noktadayız” dedi. Stratejist, “Partiler kazanmak için vardır. Trump’la sahnede olan adam kazanacak halde değil. Trump korkusu Biden eleştirilerini bastırdı. Şimdi aynı korku nedeniyle adaylıktan çekilmesi için çağrı yapılacak” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden Başkanlık Seçimi Yarışından Çekildi ve Kamala Harris'i Destekledi ABD Başkanı Joe Biden Başkanlık Seçimi Yarışından Çekildi ve Kamala Harris'i Destekledi

Temsilciler Meclisi Üyelerinin Tepkileri

Bir grup Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi, canlı yayın tartışmasını beraber izledi. Bu Temsilciler Meclisi üyelerinden biri, NYT’ye isminin paylaşılmaması şartıyla yaptığı açıklamada yayının Biden için bir “felaket” olduğunu ifade etti ve grubun yeni bir başkan adayı gerekliliğini tartıştığını belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi